Atık cam tozu K-değerlerinin betonun dayanıklılık özelliklerine etkisi
The effect of waste glass powder K-values on durability properties of concrete
- Tez No: 678177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ALTUĞ SÖYLEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapım sürecinin verimliliği ve kaynakların etkin kullanılması sürdürülebilirlik için önemlidir. Bu bağlamda endüstriyel atıkların (uçucu kül, cam tozu vb.) ikamesi inşaat sektöründe önem kazanmıştır. Bu malzemeler dayanım ve dayanıklılık parametrelerine de olumlu katkı sağlayabilir. Şartname de 28 günlük dayanımları esas olan mineral katkılı betonların erken dayanımları düşük fakat ileriki yaşlardaki dayanımları yüksektir. TS-EN206 bu tip mineral katkıların çimento ikamesi olarak kullanılmasında k-değeri kavramını kullanmaktadır. Buna göre belli bir çimento tipi ve ikame oranında, belirlenmiş bir k-değeri uygulanır. Bu bağlayıcılık etkinlik faktörü, mineral katkı içeren betonun, içermeyen referans betonuyla eşdeğer dayanıklılığa sahip olmasını sağlamak için uygulanır. Uçucu kül, silis dumanı vb. mineral katkılar için standartlarda k-etkinlik değeri verilmesine rağmen benzer özelliklere sahip birçok başka malzeme için belirlenmemiştir. Cam tozu da standartta k-etkinlik değeri hesaplanmamış puzolanik bir bağlayıcıdır. Çalışmanın amacı önceki çalışmalarda belirlenen k-değerleriyle oluşturulan cam tozu içeren beton karışımlarının, dayanıklılık açısından değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Çalışmada bir çimento, farklı ikame oranı (%10, 15, 20), farklı su/çimento oranıyla (0.45, 0.55 ve 0.65) oluşturulan betonlar test edilmiş, su/çimento oranı ve basınç dayanımı ilişkisinden k-değeri hesaplanmıştır.“Betonda Basınç Altında Su Sızdırma Derinliğinin Belirlenmesi”(TS-EN12390-8),“Betonda Yoğunluk, Su emme ve Boşlukların Belirlenmesi”(ASTM-C642),“Betonda Ultrases”(ASTM-C597),“Beton Kolorimetrik”deneyleri yapılmıştır. Aynı etkin s/ç oranındaki performansları, cam tozu içermeyen betonunkiyle karşılaştırılmış ve normal betona göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Efficiency of the construction process and effective use of resources are important for sustainability. In this context, the use of industrial wastes (fly ash, glass powder, etc.) has gained importance in the construction sector. The use of these materials in concrete can positively contribute to both strength and durability. TS-EN206 standard based on 28-day strength, early strength low, but later age high strength mineral-added concrete. Standard uses the k-value concept for cement substitution of such mineral additives. Accordingly, k-value is applied at specific cement type and substitution ratio. This binding activity factor is applied so that the concrete containing mineral additive has the same strength as that of reference concrete. Although the standards for mineral additives give k-value, it hasn't been determined for many materials with similar properties. Glass powder is pozzolanic binder whose k-value hasn't been calculated in the standard. The aim of the study is to evaluate glass powder concrete mixtures formed with determined k-values for durability. In the study, k-values were determined in concretes with different water/cement replacement ratios (0.45, 0.5, 0.65), cement replacement ratios (10, 15, 20%).“Depth of Water Penetration Under Pressure”(TS-EN12390-8),“Determination of Density, Absorption and Voids”(ASTM-C642),“Pulse Velocity Through Concrete”(ASTM-C597),“Concrete Colorimetric”tests were performed. The performances at the same effective w/c ratio were compared with those of concrete without glass powder better results than normal concrete.