Adölesanlar için beslenme alışkanlıkları ölçeği geçerlik güvenirliği
Reliability and validity of eating habits questionnaire for adolescent
  1. Tez No: 678178
  2. Yazar: AHSEN GÜLİZAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NEVİN ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Bester ve Schnell (2004) tarafından geliştirilen Adölesanlar için Beslenme Alışkanlıkları Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlamasına yönelik geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması amacıyla planlanmıştır. Araştırma Eylül 2019- Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul İli Bakırköy ve Zeytinburnu ilçelerinden seçilen 10 lisede öğrenim gören 642 öğrenci ile metodolojik bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Adölesanlar için Beslenme Alışkanlıkları Ölçeği ile toplandı. Ölçek güvenirliği için cronbach alfa, test tekrar test ve pearson korelasyon analizleri kullanıldı. Ölçeğin kapsam geçerliliğinde 12 uzmandan görüş alınarak kapsam geçerlilik indeksi ile yapıldı. Ölçeğin yapı geçerliliği açıklayıcı faktör analizi ile yapıldı. Yapılan faktör analizi sonucuna göre 44 maddelik dört faktörlü Türk kültürüne uygun ölçek formu elde edildi. Elde edilen ölçeğin Cronbachalfa değeri .84, beden imajı algısı alt boyutu için.91, dış faktörler alt boyutu için .83, beslenme alt boyutu için .78 ve egzersiz alt boyutu için .74 olarak bulundu. Adölesanlar için Beslenme Alışkanlıkları Ölçeği Türkçe formunun psikometrik özellikleri kabul edilebilir düzeyde geçerli ve güvenilir bulundu. Ölçek adölesanların beslenme alışkanlıklarını değerlendirmede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to carry out the validity and reliability study of the Turkish adaptation of the Eating Habits Questionnaire for Adolescents developed by Bester and Schnell (2004). The research was carried out as a methodological study with 642 students studying in 10 high schools selected from Istanbul Province Bakırköy and Zeytinburnu districts between September 2019 and October 2019. Data were collected with the Personal Information Form and the Eating Habits Questionnaire for Adolescents. Cronbach's alpha, test-retest and Pearson correlation analyzes were used for scale reliability. The content validity of the scale was performed using the content validity index by taking the opinions of 12 experts. Construct validity of the scale was done by exploratory factor analysis. According to the result of the factor analysis, a 44-item four-factor scale form suitable for Turkish culture was obtained. The Cronbachalfa value of the scale was found to be .84 , .91 for body image perception sub-dimension, .83 for external factors, .78 for nutrition sub-dimension and .74 for exercise sub-dimension. Conclusion: The psychometric properties of the Turkish version of the Eating Habits Questionnire for Adolescents were found to be acceptable and reliable. The scale can be used to evaluate the eating habits of adolescents.