Foaming of waste glass of a glass polishing factory
Cam parlatma fabrikasından alınan atık cam tozunun köpükleşme davranışı
  1. Tez No: 320720
  2. Yazar: YİĞİT ATTİLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TAŞDEMİRCİ, PROF. DR. MUSTAFA GÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Bursa'daki bir cam parlatma fabrikasından gelen atık cam tozlarının 700-950 °C arasındaki köpükleşme davranışı incelenmiştir. Gelen cam tozu % 72.76 SiO2, %11.18 Na2O, %11.31 CaO, %1.74 MgO ve %1.61 Al2O3 içermektedir. Cam tozu kompaktlarının hacimce genleşmesi 690 ve 700 °C aralığında başlamış ve en yüksek hacimce genleşme 866-877 °C aralığında gözlenmiştir. Bu sıcaklıklardaki hacimce genleşme %700-772 olarak elde edilirken, köpük malzemenin yoğunluğu 0.378-0.206 g/cm3 olmuştur. 750 °C'de gözlenen tek kristal fazı kuvars iken, sıcaklık yükseldikçe vollastonit ve diopsit kristalleri oluşmuştur. Ürünlerin basma mukavemeti 1.9 MPa ve 4 MPa arasında değişirken ısıl iletkenlik değerleri 0.048-0.079 W/m*K arasında gözlenmiştir. Basma mukavemeti ve plato stres değerlerinin yoğunluğun artması ile yükseldiği görülmüştür. Öte yandan ısıtma hızının plato strese bir etkisi gözlenmemiştir. Cam köpük numunelerin mekanik davranışlarının açık hücreli köpük malzemelere benzediği anlaşılmıştır. Son olarak tozun köpükleşme davranışının parlatma esnasında soğutma amaçlı kullanılan bor yağının içindeki organik bileşiklerden kaynaklandığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The foaming behavior of a glass powder, a residue from a window glass polishing factory in Bursa, was investigated at the temperatures between 700-950°C. As-received glass powder composition, 72.76% SiO2, 11.18% Na2O, 11.31% CaO, 1.74% MgO and 1.61% Al2O3, was well matched with that of soda lime window glass. The expansion of the glass powder compacts started at a characteristic temperature of 690-700 °C and reached a maximum volumetric expansion values at about 866-877 °C. The maximum volume expansion and foam density varied between 700-772% and 0.378-0.206 g/cm3, respectively. The foaming of the compact at 750 °C yielded only crystalline phase of quartz, as the foaming temperature increased over 750 °C, wollastonite and diopsite crystals formed The compressive strength of the foams ranged between 1.9 and 4 MPa and the thermal conductivity between 0.048-0.079 W/K m. Both collapse and plateau stresses increased with increasing relative density, while heating rate was found to be not affect the collapse and plateau stresses. The foamed glass samples showed the mechanical behavior similar to open cell foams. This was attributed to the thicker cell edges and thinner cell walls leading to higher glass material accumulation on the cell edges. The self-foaming behavior of the studied waste glass powder was attributed to the organic compounds within the boron oil which was used as a coolant in the polishing operations.