Düzlemsel çubuk sistemlerin lineer olmayan şekil değiştirmelerinin matris metodlarıyla incelenmesi
Non-linear deformations of 2-D frame systems in the elastic region
- Tez No: 67822
- Danışmanlar: PROF. DR. İRDESEL GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET: Y.T.Ü. Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada düzlemsel çubuk sistemlerin lineer olmayan şekil değiştirmeleri matris metodları yardımıyla incelenmiştir. Konuyu iyi kavrayabilmek amacıyla birinci bölümde yapı elemanlarının stabilitesi ve stabilite probleminin genel kavramları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra 2. bölümde elastik stabilite konusu ele alınmış ve elastik stabilitede probleme matrisyel şekilde yaklaşabilmek amacıyla yapılan kabuller sunulmuştur. Aynı şekilde bu kabullerin hangi gerekçelerle geçerliliklerini kaybettikleri anlatılmış, lineer olmayan hesap metodlanyla çözüme ulaşmanın gerekliliği ortaya konulmuştur. 2. 1 bölümünde lineer olmayan şekil değiştirme durumu açıklanmıştır. Orantılılık sınırının şekil değiştirme üzerindeki etkisi ve lineer olmayan şekil değiştirme konusunda yapılan idealizasyon konulan işlenmiştir. 2.2'de geometrik lineer olmayan hesap esasları konusuna anlatılmış olup, sonlu şekil değiştirmesi bulunan yapısal sistemlerin şekil değiştirmiş durumda yaptığımız idealizasyonlar ve ilk şekil değiştirmiş konumda yapılan ihmaller anlatılmıştır. Daha sonra da 1. Castigliano Teoremi açıklanmıştır. Daha sonra lineer olmayan hesabın gerektirdiği oluşumlardan biri olan geometrik rijitlİk matrisinin kafes sistem çubukları ve düzlemsel çubuk sistemler için nasıl bulunabileceği sırasıyla 2.3 ve 2.4 konularında anlatılmıştır. 2.5 konusunda bizim lineer olmayan hesapta kullanacağımız çözüm yöntemi olan Newton-Raphson Yöntemi açıklanmıştır. Konu dahilinde yükle yer değiştirme arasındaki bağıntının sınırlan verilmiştir. 2.6'da çubuk sistemlerin hesabında Newton metodunun nasıl kullanılacağı açıklanmış ve iterasyonun esası bir akış diyagramı verilmek suretiyle anlatılmıştır. 2.7'de ise şimdiye kadar işlenmiş olan konunun genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. 3. bölümde ise konuyla ilgili örnek problemimiz çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this study which is prepared as Y.T.Ü Master Thesis, non-linear deformations of 2-D frame systems in elastic region has been studied. In order to fully understand this subject first of all general information about structural elements' stability and the facts of the stability problem have been given. Then in chapter 2 the assumptions made to apply matrical approach to the problem in elastic stability has been made. The reasons in which these made assumptions lost their validity and the necessity of non-linear calculation has been stated- In part 2. 1 non-linear deformations and assumptions have been explained In part 2.2 geometric non-linear calculation priniciples have been explained and the idealizations of systems that have finite deformation in adjacent balance position and the negligence made in the adjacent position have been studied. Then the First Castigliano Theorem has been explained. Then the formation of geometric rigidity matrix of truss systems and 2-D frame systems has been explianed and compared in parts 2.3 and 2.4 In part 2.5 our solution method for non-linear deformation problems, Newton- Raphson Method has been explained. Within our subject limits, the limits of load- displacement relation has been studied. Then in part 2.6 how to use this method in 2-D frame systems has been studied, and in order to achieve our goal a flow chart has been given. In part 2.7 a general evaluation of the subject has been made. Finally in part 3 a numerical application concerning Newton Raphson Iteration Method has been solved.