Küçük Ayasofya Camii kubbesinin yapısal analizi
Structural analysis of the dome of Küçük Ayasofya Mosque
- Tez No: 67823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM GÜRALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada Küçük Ayasofya Camii (St. Sergius ve Bacchus Klişesi) kubbesinin kendi ağırlığı altında yapısal analizi yapılmıştır. 6. yy da yapılmış olan bu yapıda günümüze kadar büyük ölçüde şekil değiştirmeler ve çatlaklar oluşmuştur. Kubbenin geometrisi ve kendi ağırlığından kaynaklanan çatlak nedenlerini araştırmak amacı ile SAP 90 statik analiz yazılımı kullanılarak kubbenin sonlu eleman modeli oluşturulmuş ve bu model üzerinde çalışılmıştır Bu çalışmada, statik analiz sonucu çıkan gerilmelerin ve yapının geometrisinin çatlakların oluşmasını hangi yönde etkilediği araştırılacak ve olası çatlak yerleri öngörülecektir. Kubbenin göçme durumuna gelmesini pek çok parametre etkilemektedir. Yapının mimari, fotogrametrik ölçümler, malzeme özellikleri, tren titreşimlerinin yapıya etkisi ve zemin etüdü araştırmaları YTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Görün Özşen tarafından yürütülülen bir proje kapsamında araştırılmıştır. Bu çalışmada bu proje verileri kullanılmaktadır. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the structural analysis of the dome of Küçük Ayasofya Mosque -St. Sergius and Bacchus Church- to own weight is investigated. Large deformations and cracks was occured in this edifice which was constructed in the 6. centry until today. Aiming to study causes of cracks in the dome, finite element model is prepared using with SAP 90 software. Stresses which found from structural analysis and geometry of the dome will study to understand behavior of growing cracks and estimate the locations of the future cracks. Effects of soil, railway vibrations, material properties, architecture is being researched by Doç. Dr. Görün Özşen, YTÜ Faculty of Architecture. IV