Türkiye Deprem Yönetmeliği'nin (Mayıs 1996), A.B.D. (UBC) Kaliforniya (SEAOC) ve japonya deprem yönetmelikleri ile deprem yatay yük hesabı yöntemleri açısından karşılaştırılması
- Tez No: 67825
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN BERKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET; Bu çalışmada, Mayıs 1996 Türkiye Deprem Yönetmeliği, yatay deprem yükü hesap yöntemleri açısından incelenmiş ve A.B.D., Kaliforniya ve Japonya deprem yönetmeliklerindeki yatay yük hesap yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Her bir ülkenin deprem yönetmeliğinde, bu konuda dikkate alman parametreler karşılaştırmalı olarak, tablolar halinde düzenlenip gösterilmiştir. Karşılaştırma yapılırken, yatay deprem yükü hesap yöntemlerinden, statik (yarı dinamik) hesap yöntemlerine ağırlık verilmiştir. Bu çalışmada; uluslararası bir yönetmelik oluşturulması için yapılan çalışmalara katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Yapılan değerlendirmeler ve varılan sonuçlar;“Uluslararası bir örnek yönetmeliğin”oluşturulmasının pek güç olmayacağım göstermektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the methods of seismic design forces m the Turkey (May 1996), Californiya (SEAOC), Japan and U.S.A (UBC) codes are compared. The regulations are compared according to the basic seismic parameters that used in the design methods. The results are given in a tabulated from for easy reference as well as for comparision. The examinations and companisions was made especially on the static methods. In accordance with the task of a unified cone-model for earthquake resistant structures, this study has been conducted. The evulations and the results showed that it will not be very hard to form a unified code - model. vn