Çok açıklıklı köprü kirişlerinde mesnet oturmalarının eğilme momentlerine etkisi
Effect of support settlements on bending moments of bridge beams with many spans
  1. Tez No: 67824
  2. Yazar: HASAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ YÜCEFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Çok açıklıkli köprü kirişlerinde mesnet oturmalarının eğilme momentlerine etkisinin araştırılması konulu bu tezde esas olarak 3 açıklıktı bir köprü kirişi dikkate alınmıştır. Giriş bölümünde hiperstatik sistemlerin çözümünde kullanılan kuvvet metodu ve tezin ileri konularında faydalanılan redüksiyon teoremi ve courbon yönteminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde öncelikle her bir mesnedin ayrı ayrı AA, AB, AC, AD deplasmanı yapmaları halinde kesit tesirleri hesaplanmıştır. Daha sonra aynı köprü kirişi üzerinde muhtelif yükleme halleri için (g sabit yük hali, 1. açıklık ortasında F tekil yük hali, 2.açıklık ortasında F tekil yük hali, 3. açıklık ortasında F tekil yük hali, 1. açıklıkta q yayılı yük hali, 2. açıklıkta q yayılı yük hali, 3. açıklıkta q yayılı yük hali) kesit tesirleri hesaplanmıştır. Redüksiyon teoremi kullanılarak A,B,C,D kesitlerindeki maksimum yer değiştirmeler yani mesnetlerin özelliğini kaybettikleri sınır değerler yukarıdaki muhtelif yükleme halleri için hesaplanmıştır. Ardından aynı yükleme halleri için B ve C mesnet eğilme momentlerinin A ve B mesnetlerindeki maksimum mesnet hareketlerine bağlı değişimleri ayrı ayrı incelenmiş ve aralarındaki bağıntı bulunmuştur. Köprü enkesit özellikleri, kiriş atalet momenti ve elverişsiz şerit sayısı hesaplanıp son olarak kenar ana kirişin B,5,15 kesitlerinde eğilme momentleri, bu moment değerlerini maksimum yapan yüklemeler için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Bu yükleme halleri için AA, AB, AC, AD deplasmanları durumlarında M^^ =Mi^^uMM^,,MMtXil2,M1MXPİ,MMllXF2 ve benzer şekilde AB,rAV.^,AC“JvV,AD,^V.”ve MltAV~ değerleri bulunur. Bulunan MAX / MAX / 1 MAX 2, MAX / 1 w değerler tablo değerleri ile desteklenmiş ve kontrol edilmiştir. Betonarme karayolu köprülerinin boyutlandırılmasında aşağıda gösterilen yük ve etkilerden varolanlar dikkate alınmalı her yük veya etki altında bulunacak tesirler ayrı ayrı hesaba katılmalıdır. Genel olarak yükler, A grubu yükler (zati yük, hareketli yükler, boyuna kuvvetler, mesnet şartlarındaki değişme, merkezkaç kuvveti, rüzgar yükü, ısı tesiri, kar yükü, rötre, sünme, zemin itkisi, suyun kaldırma kuvveti, su akıntısının etkisi, buz itkisi, atalet etkisi, öngerilme etkisi ) ve B grubu yükler (yapım safhalarından ötürü etkiler, deprem etkisi, çarpma ) olarak 2 çeşittir. Mesnet şartlarındaki değişme temel zeminindeki hareketten ötürü mesnetlerde meydana gelebilecek öteleme ve dönmeler, beklenen büyüklükleri ile gözönüne alınmalıdır. Ancak, yapı rijit mesnetlendirilmiş olduğu (kaya üzerine) veya mesnet şartlarındaki değişiklikler az ise bu tetkik yapılmayabilir Bu inceleme sonucunda 5,15,B kesitlerinde AA, AB, AC, AD deplasmanlarının her bir cm. 'si için aym kesitteki eğilme momentlerinin ulaştığı değerler tablo olarak verilmiştir. AAmax, ABmax, ACmax, ADmax değerlerine karşılık gelen moment değerleri belirlenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effect of support settlements on bending moments of bridge beams with many spans has been studied in this thesis and basically bridge beams having three spans are analyzed. In the introductory part, the energy method which is used, for the solution of hyperstatic systems, and in the following parts the reduction theorem and courbon method are both utilized. In the second chapter of this study, for a certain displacements AA, AB, AC and AD of each support, hyperstatic system has been evaluated and moment values have been determined at the critical cross-sections. The same bridge beam has also been solved for various loading conditions and bending moments have been calculated. By using the reduction theorem, maximum displacements of cross-sections A, B, C, D have been evaluated for various loading cases as explained above. Also for the same loading case, variation of support moments at B and C due to maximum deflection at the supports A and B, are studied. Cross-sectional features of the bridge, inertia moment of the beam are determined. Finally, at the cross-sections B, 5, 15 of side main beams, bending moments are calculated for the loading conditions in which these moment values reach maximum. For these loading cases and displacements AA, AB, AC, AD are AAmaxs =AAmaxg + AAmaxql + AAnuwp + AA^i + AA,,,^ and similarly ABmaxi:, ACmaxZ, ADmaxs and Mmax2 values are determined. These values are checked from the tables. When calculating the dimensions of reinforced concrete highway bridges, loads and effects which the bridge is suffering are shown below and subsequent calculations should be made for each loading case. The loads can be grouped into two categories. The first category covers the dead load, live load, variation in support conditions, wind load, centrifugal forces, effect of temperature, creep and shrinkage, etc. The second category are the loading conditions during construction, earthquake loads. Variation in the support conditions, displacements and rotations of supports because of base ground motion should be considered. However, if the structure rigidly supported on a rocky ground, then this method may not be utilized. At the end of this study bending moment values at the cross-sections B, 5, 15 of side main beams for 1 cm. displacement for AA, AB, AC, AD are presented in tables. IX