Eğilme momenti taşıma gücü belirli bağ kirişleriyle oluşan boşluklu perdelerin yatay yüklere göre çözümü ve sistemin davranışına etkisi
  1. Tez No: 67827
  2. Yazar: AHMET REFİK ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ZORBOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Çok katlı yapılan deprem ve rüzgar yüklerine karşı daha dayanıklı yapmak amacıyla boşluklu perdeler kullanılması tercih edilir. Bu tür sistemlerin enerji yutma kapasiteleri, bağ kirişsiz perdeli sistemlere göre oldukça fazladır ve depreme daha dayanıklıdır. Bunun nedeni perdelerin katlar hizasında bağlantı kirişleriyle bağlanması ve bu bağlantılarda plastik deformasyonların oluşmasıdır. Uygun rijitlik ve donatılı bağlantı kirişi seçilerek, bağlantı kirişlerinde plastik mafsal oluşması sağlanabilir. Böylece perdeler de ciddi hasarlar olmadan büyük miktarda enerji yutulur ve önemli hasarlar bağlantı kirişlerinde toplanabilir. Şiddetli depremlerden sonra hasar gören bağ kirişlerinin onarılması daha kolay olur. Yukarıda anlatılan davranışı sağlayabilmek, ancak eğilme momenti taşıma gücü belirli bağ kirişleriyle oluşan boşluklu perdeli sistemlerin plastik analizi ile mümkündür. Bu çalışmada eğilme momenti taşıma gücü belirli bağ kirişleriyle oluşan boşluklu perdelerin yatay yüklere göre daha gerçekçi bir çözümü için, ardışık bir hesap yöntemi geliştirilmiştir.Böylece boşuklu perdelerin iç kuvvet dağılımım daha dengeli hale getirmek mümkün olabilmektedir. Bu çalışma, dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde konu hakkında bilgi verilmiş ve bu alandaki daha önceden yapılmış olan çalışmalar gözden geçirilmiştir. İkinci bölümde kabuller verilmiş ve hesap yöntemi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde 8, 12 ve 16 katlı boşluklu perdeli sistemler ele alınarak, farklı boyutlu bağ kirişleri için çeşitli örnek çözümlemeler önerilen yöntemle yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar aynı sistem için elastik teoriyle yapılan hesaplarla ve konsol perde çözümleriyle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar diyagramlar halinde verilmiştir. Dördüncü bölümde çalışmadan elde edilen sonuçlar ve öneriler, maddeler halinde verilmiştir. xn
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to make multi-floor buildings more resistant to earthquake and wind loads, the use of the coupled shear walls is preferred. Energy absorbing capacity of this type of systems is relatively more than the shear wall systems without tie beams and these systems are more resistance against earthquakes.The reason for this is that the shear walls are tied to each other using tie beams at floor levels and plastic deformations are formed on these connections. Providing that appropriate stifhess and reinforced tie beams are chosen, the formation of plastic hinges at the tie beams can be obtained. Hence, great amounts of energy are absorbed without causing significant damages on shear walls, and damages can be directed to the tie beams. After strong earthquakes,these damages can be repaired more easily compared to the damages on the shear walls. It is possible to obtain the above mentioned behaviour only by plastic analysis of coupled shear wall systems whose bending moment capacities are formed by tie beams. In this work, a sequential computation method for a more realistic solution of coupled shear walls whose bending moment capasities are formed by tie beams compared to lateral loads is developed. Hence, it is possible to make the internal force distribution of coupled shear walls more balanced. This work consists of four chapters. The first chapter provides on introduction to the topic and reviews the previous work in the field. The second chapter discusses the assumptions and explains the computation method. The third chapter discusses eight, twelve and sixteen floor coupled shear wall system and the method developed is applied to different problem with different tie beam dimensions. The results obtained are compared to the results for the some systems obtained by using elastic theory and cantilever shear wall solutions. The results are presented as diagrams. The fourth chapter presents the results and directions for future work. XIII