Hekzakis(2-metil-5-piridiloksi) siklotrifosfazen ve oktakis(2-metil-5-piridiloksi) siklotetrafosfazenin koordinasyon polimerlerinin sentezi, karakterizasyonu ve bazı özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and some properties of coordination polymers of hexakis(2-methyl-5-pyri̇dyloxy) cyclotriphosphazene and octakis(2-methyl-5-pyri̇dyloxy) cyclotetraphosphazene
- Tez No: 678281
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ZORLU, DOÇ. DR. DERYA DAVARCI SUCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışması sürecinde, öncelikle hekzaklorosiklotrifosfazen ve oktaklorosiklotetrafosfazen bileşikleri 2-metil-5-piridiloksi bileşiği ile etkileştirilerek tamamen sübstitüe olmuş hekzakis(2-metil-5-piridiloksi)siklotrifosfazen (L1) ve oktakis(2-metil-5-piridiloksi)siklotetrafosfazen (L2) ligantları elde edildi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları MALDI-TOF kütle analizi, 1H NMR ve 31P NMR spektroskopisi ve tek kristal X-ışını kırınımı yöntemi analizlerinden elde edilen veriler ile aydınlatıldı. İkinci aşamada L1 ligantı, tamamlayıcı anyonları farklı gümüş tuzları AgNO3 (a), AgPF6, (b), AgClO4 (c), AgBF4 (d) ve ayrıca HgI2 (e), HgCl2 (f), MnCl2.2H2O (g), CoCl2.6H2O (h), NiCl2.6H2O (i) tuzlarıyla etkileştirilerek tek kristal formda L1 (a, b, c, d, e, f, g, h ve i) koordinasyon bileşikleri elde edildi. Benzer biçimde L2 ligantı ile de a-i tuzları etkileştirildi ve AgBF4 tuzu ile etkileşim sonucu L2d koordinasyon bileşiği elde edildi. Elde edilen metal komplekslerin yapıları, FTIR analizi ve tek kristal X-ışınları kırınım ölçümlerinden elde edilen verilerle aydınlatıldı. Komplekslerin kapalı formülleri; {[Ag3(L1)2(NO3)(H2O)](NO3)2}n (L1a),{[Ag(L1)(H2O)2](PF6)(H2O)2}n (L1b), {[Ag3(L1)2(ClO4)](ClO4)2}n (L1c),{[Ag3(L1)2(BF4) (H2O)](BF4)2}n(L1d), {[Hg(L1)(I)2]}n (L1e), {[Hg(L1)(Cl)2]}n (L1f), [Mn(L1)(Cl)2(H2O)] (L1g), {[Co2(L1)(Cl)4 H2O)2](MeCN)(H2O)3}n (L1h), {[Ni(L1)(Cl)2(H2O)]}n (L1i), {[Ag2 (L2) ](BF4)2}n (L2d) olarak belirlendi. X-ışını tek kristal analizi çalışmaları yardımıyla, sentezlenen koordinasyon bileşiklerinin yapısal çeşitlilik sergilediği belirlendi. L1 ligantı kullanıldığında bir tane sıfır boyutlu (0D) koordinasyon bileşiği, yedi tane bir boyutlu (1D) ve bir tane üç boyutlu (3D) koordinasyon polimeri elde edildi. Koordinasyon polimerlerinde, L1 ligantının koordinasyon modu, metal atomlarının geometrileri ve kristal ağ özellikleri belirlendi. L2 ligantı ile sentezlenen L2d'nin bir 3D koordinasyon polimeri olduğu tespit edildi. Ayrıca koordinasyon polimerlerinin termal kararlılıkları ve UV-Vis absorpsiyon özellikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the process of this thesis, firstly, hexachlorocyclotriphosphazene and octachlorocyclotetraphosphazene compounds were reacted with the 5-hydroxy-2-methylpyridine compound to synthesized completely substituted hexakis(2-methyl-5-pyridyloxy)cyclotriphosphazene (L1) and octakis(2-methyl-5-pyridyloxy)cyclotetra phos- phazene (L2) ligands. The structures of the synthesized compounds were characterized illuminated by the data obtained from MALDI-TOF mass analysis, 1H NMR and 31P NMR spectroscopy, single crystal X-ray diffraction analysis. In the second step, L1 ligand, complementary anions difference silver salts AgNO3 (a), AgPF6 (b), AgClO4 (c), AgBF4 (d) and also HgI2 (e), HgCl2 (f), MnCl2.2H2O (g), CoCl2.6H2O (h), was reacted with NiCl2.6H2O (i) salts to obtain L1 (a, b, c, d, e, f, g, h and i) coordination compounds in single crystal form. Similarly, a-i salts were interacted with the L2 ligand and as a result of the interaction with the AgBF4 salt, L2d coordination compound was obtained. The structures of the metal complexes obtained were characterized with data obtained from FTIR analysis and single crystal X-ray diffraction analysis. The empirical formula of the complexes was designated as; { [Ag3(L1)2(NO3)(H2O)](NO3)2}n (L1a), {[Ag(L1)(H2O)2](PF6)(H2O)2 }n (L1b), {[Ag3(L1)2 (Cl O4)](ClO4)2}n (L1c), {[Ag3(L1)2(BF4)(H2O)](BF4)2}n (L1d), {[Hg(L1)(I)2]}n (L1e), {[Hg (L1) (Cl)2]}n (L1f), [Mn(L1)(Cl)2(H2O)] (L1g), {[Co2(L1)(Cl)4(H2O)2](MeCN)(H2O)3}n (L1h), {[Ni(L1)(Cl)2(H2O)]}n (L1i), {[Ag2 (L2)](BF4)2} (L2d). As a result of studies the coordination compounds obtained the have exhibited very different structural diversity. One zero-dimensional (0D), seven one-dimensional (1D) and one three-dimensional (3D) structures were obtained using the L1 ligand. The coordination mode of the L1 ligand in the coordination polymers, the geometries of the metal atoms in the coordination polymers and the crystal network properties were determined. It was seen that the L2d coordination compound obtained with L2 ligand was 3D coordination polymer. In addition, thermal stability and UV-Vis absorption properties of coordination polymers were determined.