Presinterize zirkonyum oksit (ZRO2) alt yapı seramiklerinin yüzey pürüzlülüğüne ve rezin simanla olan bağlantısına yüzey işlemlerinin etkileri
The effects of surface treatments on surface roughness and on bond strength of zirconium oxide substructure to resin cement
- Tez No: 678292
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZLEM CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu in-vitro tezin amacı; sinterleme öncesi ve sonrası alt yapı seramiğine uygulanan farklı yüzey işlemlerinin; seramik rezin siman arasındaki makaslama bağlanma dayanıklılığına ve alt yapının yüzey pürüzlülüğüne etkilerini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: 18 mm çapında Zirkonzahn marka disk şeklindeki bloktan, (8x8x2,5mm) boyutlarında 120 adet örnek hazırlandı. Örnekler sinterleme öncesi ve sonrası uygulanacak yüzey işlemlerine göre toplam 12 alt gruba ayrıldı: (Grup C ve Grup CS kontrol; grup K1 ve grup K1S (110 μm'lik) Al2O3/ 0,2 MPa basınçla Kumlama; grup K2 ve grup K2S (110 μm'lik) Al2O3/ 0,4 MPa basınçla Kumlama; grup T ve grup TS (30 μm'lik) Cojet tribokimyasal silika kaplama; grup A1 ve grup A1S % 9,5'lik hidroflorik asit jeli 30/dk ile pürüzlendirme; grup A2 ve grup A2S % 9,5'lik hidroflorik asit jeli 60/dk ile pürüzlendirme; (n=10). Yüzey işlemi uygulanan örneklerin yüzey pürüzlülüğü AFM cihazı kullanılarak değerlendirildi. Daha sonra örnekler MDP monomeri içeren Panavia SA adeziv rezin simanla yapıştırıldı. Yüzey işlemi uygulanan örneklerin yaşlandırma işlemi 1 saat, 134°C sıcaklıkta, 0,2 MPa basınç altında otoklav cihazında yapıldı ve örnekler akrilik rezin bloklar (3x3 cm) içine gömüldü. Hazırlanan örneklerin zirkonya altyapı ve rezin siman arasındaki bağlanma dayanıklılığını değerlendirmek için Universal test cihazında kesme testi uygulandı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Sinterleme öncesi ve sinterleme sonrası yüzey işlemi uygulanan gruplar arasında fark olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in-vitro thesis was to evaluate the shear bond strength (SBS) between resin cement and zirconia and also surface roughness before and after sintering stages. Material and Method: 120 samples from 18 mm diameter Zirkonzahn brand block, (8x8x2.5 mm) in size were prepared. According to the surface treatments to be applied before and after sintering all samples were divided into 12 subgroups: (Group C and Group CS control; group K1 and group K1S Sandblast with (110 μm) Al2O3 under 0,2 MPa pressure; group K2 and group K2S sandblast with (110 μm) Al2O3 under 0,4 MPa pressure; group T and group TS (30 μm) Cojet tribochemical silica coating; group A1 and group A1S roughening with 9.5% hydrofluoric acid gel for 30 min; group A2 and group A2S roughening with 9.5% hydrofluoric acid gel for 60 min); (n = 10). After the samples were prepared, the surface roughness was evaluated using the AFM device. The samples were then bonded with Panavia SA adhesive resin cement containing MDP monomer. After surface treatments were applied, the above groups were artificially aged in an autoclave device for 1 hour at 134°C under 0,2 MPa pressure. The samples were embedded in acrylic resin blocks (3x3 cm). In order to evaluate the shear bond strength between the preapared zirconium substructure and resin cement, shear test was applied in a Universal test device. The obtained data were statistically evaluated. Results: It was observed that there was a difference between the groups according to the surface treatments applied before and after sintering.