CO2 lazer yüzey işleminin farklı materyallerle tamir edilen zirkonyum oksit alt yapılı seramik restorasyonun tamir dayanımına ve renk stabilitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of CO2 laser surface treatment on repair strength and color stability of ceramic restoration with zirconium oxide substructure repaired with different materials
  1. Tez No: 832700
  2. Yazar: ECE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU SARAÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç:Bu tez çalışmasının amacı zirkonyum oksit (IPS e. Max Zir-CAD) alt yapılı seramiklerde farklı yüzey işlemleri uygulanarak yapılan tamir işleminin tamir dayanımı ve termal devirlendirme sonrasında renk farklılığının incelenmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmamızda kullanılan örnekler A2 renkli presinterize zirkonya bloktan (IPS e. Max Zir-CAD) elde edilmiştir. Zirkonya yüzeylere Al2O3 ile kumlama, bir tur,iki tur ve üç tur olmak üzere CO2 lazer ile pürüzlendirme işlemi uygulanmıştır. Örnekler kompozit rezin tamir materyali (GC G-aenial,Tokyo,Japan) ve cam seramik tamir materyali(CEREC Blocs C, Vıta Zahnfabrih,Bad Sackhingen,Germany) ile tamir edilmiştir. Örneklerin birinci renk ölçümü spektrofotometre (SpektroShade, MHT Optic Research, Niederhasli, İsviçre) yardımıyla yapıldıktan sonra termal devirlendirme işlemine tabi tutulmuştur. Sonrasında ikinci renk ölçümü yapılmıştır. Renk ölçümleri yapılan örneklerin bağlanma dayanımının değerlendirilmesi amacıyla makaslama bağlanma dayanımı testi yapılmıştır. Oluşan kırık tipleri streomikroskop (MZ12, Leica, Wetzlar, Germany)altında, yüzey pürüzlülüğü ise SEM cihazında (JSM-7001F, Jeol,Tokyo,Japan) değerlendirilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizinde İki Yönlü Varyans Analizi ve Shapiro Wilk testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is to examine the repair strength of the repair process by applying different surface treatments on zirconium oxide (IPS e. Max Zir- CAD) substructured ceramics and the color difference after thermal cycling. Materials and Methods: The samples used in our study were obtained from A2 colored pressinterized zirconia block (IPS e. Max Zir-CAD.). Sandblasting with Al2O3 and roughening with CO2 laser as one round, two rounds and three rounds were applied to the zirconia surfaces. The specimens were repaired with composite resin repair material (GC G-aenial, Tokyo, Japan) and glass ceramic repair material (CEREC Blocs C, Vita Zahnfabrih, Bad Sackingen, Germany). After the first color measurement of the samples was made with the help of a spectrophotometer (SpektroShade, MHT Optic Research, Niederhasli, Switzerland), they were subjected to thermal cycling. A second color measurement was then made. Shear bond strength test was performed in order to evaluate the bond strength of the samples for which color measurements were made. Fracture types formed under stereomicroscope (MZ12, Leica, Wetzlar, Germany), surface roughness was evaluated in SEM device (JSM-7001F, Jeol, Tokyo, Japan). Two Way Analysis of Variance and Shapiro Wilk test were used in the statistical analysis of the study.