Investigation of the cytotoxic effects of walnut hull extracts against human osteosarcoma cell line
Ceviz kabuğu özütlerinin insan osteosarkoma hücre hattına karşı sitotoksik etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 678316
  2. Yazar: YOUSIF MAZIN ABDULWAHID GHULAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE AYSUN KEPEKÇİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABU SHAMEEM MD. SAADAT KHANDAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma ceviz (Juglans regia L.) kabuğu (JRH) özütlerinin toplam fenolik, flavonoid içeriğini, antioksidan aktivitesini, osteosarkoma U2OS hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkisini ve bunların apoptoz, otofaji ve ısı şoku protein 90 üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, ceviz kabukları sokslet cihazında metanol, etanol, etil asetat ve hekzan özütleme çözücüleri kullanılarak özütlenmiştir. Herbir özütün total fenolik içeriği, total flavonoid içeriği ve antioksidan aktivitesi sırasıyla Folin Ciocalteu, AlCl3 ve DPPH radikal temizleme metodu olmak üzere üç kolormetrik metod ile belirlenmiştir. Her bir özütle muameleye cevap olarak osteosarkoma U2OS hücrelerinin yaşayabilme yeteneğini incelemek için MTT deneyi yapılmıştır. Diğer özütler arasında en iyi antioksidan aktivite ve sitotoksik potansiyeli gösteren özütü bulmak için elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Kaspaz3, bcl-2, beklin1 ve HSP90 gen ifadelerini inceleyerek özütlerin hem apoptoz hem de otofaji yolakları üzerindeki etkilerini araştırmak için RT-PCR kullanılmıştır. Sonuç olarak, en yüksek özütleme verimi (41.9%.), toplam fenolik içerik (85.16 mg GAE/g), toplam flavonoid miktarı (442.03 mg RE/g), antioksidan aktivite (IC50 =15.484 µg/mL) ve osteosarkoma hücre hattı üzerindeki sitotoksik etki (IC50=180.20 µg/mL) sırasıyla ceviz kabuğu metanol, etanol, etil asetat, etanol özütünde tespit edilmiştir. Bu araştırmanın değerlendirmeleri tüm ceviz kabuğu özütlerinin doza bağlı olarak osteosarkoma U2OS hücrelerinin canlılığını azalttığını ve kaspaz3 gen ifadesini arttırarak U2OS hücrelerinde apopotozu indüklediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the total phenolic, total flavonoid content and the antioxidant activity of walnut (Juglans regia L.) hull (JRH) extracts and investigate the cytotoxic effect of different walnut hull extracts on osteosarcoma U2OS cell line and study their impact on apoptosis, autophagy and heat shock protein 90. For this purpose, the dried walnut hulls were extracted by soxhlet apparatus using methanol, ethanol, ethyl acetate and hexane as extraction solvents. The total phenolic content, total flavonoid content and antioxidant activity of each extract were determined by three colorimetric methods: Folin-Ciocalteu method, AlCl3 method and DPPH radical scavenging assay, respectively. In order to investigate the osteosarcoma U2OS cells viability in response to treatment with each JRH extract, MTT assays were performed. The obtained results were compared to find the extract that exhibit the best antioxidant activity and cytotoxic potential among other extracts. RT-PCR was used to investigate the effect of the extracts on both apoptosis and autophagy pathways by examining the gene expression of Caspase-3, bcl-2, beclin1 and HSP90. Overall, the highest extraction yield (41.9%.), total phenolic content (85.16 mg GAE/g), total flavonoid content (442.03 mg RE/g), the antioxidant activity (IC50 =15.484 µg/mL) and cytotoxic effect on osteosarcoma cell line (IC50=180.20 µg/mL) were determined in JRH methanol, ethanol, ethyl acetate, ethanol extract, respectively. The assessments of the present investigation demonstrated that all JRH extracts reduced the viability of osteosarcoma U2OS cells in a dose dependent manner and induced apoptosis in U2OS cells by upregulating the gene expression of Caspase-3.