Investigation of the cytotoxic, genotoxic and apoptotic effects of pentamidine isethionate in breast cancer
Meme kanserinde pentamidin izetiyonat' ın sitotoksik, genotoksik ve apoptotik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 468668
  2. Yazar: HAKEEM SAEED HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZKOL, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN GÖRGİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser tipi olup, ölüme sebebiyet veren kanserler arasında ikinci sırada bulunmaktadır. Pentamidin izetiyonat (PI)' ın apoptozu indüklemesi temeline dayandırılarak, bu çalışmada PI' ın, MCF7 hücre hattı üzerindeki genotoksik, sitotoksik ve apoptotik etkileri incelenmeştir. Bu amaçla PNT1-A ve MCF7 hücre hatları farklı konsantrasyonda PI ile muamele edilmiş olup, bileşiğin MCF7 hücreleri üzerindeki apoptotik, genotoksik ve sitotoksik etkileri tek hücre jel elektroforezi (Comet analizi), akridin-orange boyama ve ELISA teknikleri aracılığı ile saptanmıştır. Bu analizlere ek olarak PI'ın, oksidatif stres üzerindeki etkileri total antioksidan seviyesi (TAS), total oksidan seviyesi (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) hesaplaranak belirlenmiştir. Çalışmamızın sonuçları, PI'ın MCF7 hücrelerinde DNA hasarına neden olarak hücreleri apoptoza yönlendirdiğini göstermektedir. Bu nedenle PI kompleksinin meme kanseri hücre hattında apoptozu indüklediği ve gelecek çalışmalar için uygun bir aday olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common types of cancer in women and it's considered to be the second reason of death among other cancers. Based on the potential of Pentamidine isethionate (PI) for the indication of apoptosis, in this study the cytotoxic, genotoxic and apoptotic activity of Pentamidine Isethionate on MCF-7 cells were examined. For this purpose, PNT1-A and MCF-7 cell lines were treated with various concentrations of PI, and, cytotoxic, genotoxic and apoptotic effects of this substance were determined through single cell gel electrophoresis (comet assay), acridine orange dye test and ELISA techniques. In addition on this analysis, the influences of PI on oxidative stress were defined by measuring total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI). The results of our study showed that PI lead to DNA damage in MCF-7 cells resulted in apoptosis. Therefore, it is concluded that PI complex induces apoptosis of breast cell lines and is possible candidate for their studies