Kateşinin voltametrik metotla modifiye GC elektrot yüzeyinde kantitatif olarak tayin edilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of quantitative determination of cathesin on a modified GC electrode surface by voltammetric method
  1. Tez No: 678318
  2. Yazar: ŞEYMA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN DEMİR MÜLAZIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yüksek lisans tez çalışması olarak planlanan ve uygulanan bu çalışmada kateşin'in elektrokimyasal davranışları ve analitik olarak tayin edilebilirliği incelenmiştir. Kateşin'in elektrokimyasal olarak tayin edilebilirliği ACPK ve DMPHP maddelerinin modifiye edici olarak kullanıldığı GC elektrot yüzeyinde incelendi. Modifikasyon ve karakterizasyon işlemlerinde CV, EIS ve LSV tekniklerinin kullanıldığı çalışmada kateşin'in tayin edilebilirliği DPV tekniği ile incelendi. Çalışmalar sonucunda, ACPK ve DMPHP modifiye GC elektrot yüzeylerinin kateşin tayininde sensör elektrot olarak kullanılabileceğini ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which was planned and implemented as a master's thesis, the electrochemical behaviors and analytical detectability of Catechin were investigated. The electrochemical detectability of Catechin was investigated on the GC electrode surface using ACPK and DMPHP as modifiers. In the study, in which CV, EIS and LSV techniques were used in the modification and characterization processes, the detectability of Catechin was examined with DPV technique. As a result of the studies, it has been revealed that ACPK and DMPHP modified GC electrode surfaces can be used as sensor electrodes for catechin determination.