'Makâlât'ı bağlamında Muhammed Zâhid el-Kevserî'nin ehl-i sünnet savunusu
Muhammad Zahid al-Kawthari's ahl al-sunnah defense in the context of 'Maqalat'
  1. Tez No: 678341
  2. Yazar: MEHMET EMİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH SABRİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Muhammed Zâhid el-Kevserî, Osmanlı Devletinin son yıllarında, cumhuriyetin ilk yıllarına denk gelen bir dönemde yaşamıştır. Rejim değişikliği sebebiyle zorlu bir süreç geçirmiştir. Bir dava hassasiyeti ile hareket ettiği için, görevini ifa ederken doğru bildiklerinden taviz vermemiştir. Bundan dolayı dönemin idarecileri ile arası açılmıştır. Tutuklanacağı haberini alınca doğup büyüdüğü, eğitim aldığı ve şeyhülislamlık makamının ders vekilliği görevine kadar yükseldiği bu toprakları terk etmek zorunda kalarak Mısır'a hicret etmiştir. Mısır'da yaşadığı zorlu hayat şartlarının yanı sıra taşıdığı dava adamlığının kendisine yüklemiş olduğu sorumluluk gereği bir yandan dini ıslahat düşüncesinde olanlarla diğer bir yandan ise İbn Teymiyye ekolünün müntesibi olan teşbih ve tecsimci selefi görüş sahipleri ile itikâdî, ilmi ve fikri bir mücadeleye girmiştir. el-Kevserî ehl-i sünnet görüşünü sonuna kadar savunmuş ve bu uğurda gözünü budaktan sakınmamıştır. Yeri gelmiş makaleler yazmış, yeri gelmiş reddiyeler kaleme almış, bazen el yazması eserlere takdim ve talikler yazarak mensubu olduğu ehl-i sünnet'e hizmet etmeyi bir borç bilmiştir. el-Kevserî, fıkıhçı ve hadisçi olarak bilinse de İslami ilimlerin her alanına dair eserler kaleme almıştır. Bunun en iyi örneği bu çalışmaya da konu olmuş olan eseri“Makâlât”dır. Bu eserinde İslami ilimlerin her alanına dair makaleleri vardır. Bu çalışmada el-Kevserî'nin kelamî görüşlerinin ehl-i sünnet'e uygunluğu irdelenmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Muhammad Zahid el-Kawthari lived in the last years of the Ottoman Empire, in the period corresponding to the early years of the Republic. She had a difficult operation due to the regime change. Since he's acting sensitive to an issue, he doesn't compromise on what he knows when doing his homework. For this reason, the period is opened between period managers. When he received the news of his arrest, he immigrated to Egypt and had to leave these lands where he was born and raised, where he received his education, and where he was promoted to the position of Deputy Sheikh of Islam. In addition to the difficult living conditions that he lived in Egypt, because of the responsibility he placed on him, he entered into a decisive scientific and mental conflict with those religious reformers on the one hand and the followers of the Ibn Taymiyyah school on the other hand, and the owners of his predecessor and his intellectual views. el-Kawthari defended his view of the Sunnis until the end, which is why he did not avoid a complex. He has written articles that have been replaced, wrote denials, and has a religion to serve the Sunnis of which he is a member by writing stories and occasionally displaying manuscripts. Although he is known under the name el-Kawthari, Fiqh and Hadith, he has written works in all areas of Islamic science. The best example of this is his work Maqalat, which was the subject of this study. In this work, he has articles in all fields of Islamic sciences. In this study, the appropriateness of Kawthari's words for Sunnis was examined.