Adölesan idiopatik skolyoz (AİS) hastalarında alt ve üst end vertebra arasındaki omurların morfolojik yapılarının Cobb açısına etkisi
The effect of the morphological structures of the vertebrae between lower and upper end vertebra on Cobb angle in AIS
  1. Tez No: 678342
  2. Yazar: MAHMUT KURTBOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Skolyoz, omurganın en yaygın deformitesidir. Yatarak çekilen direkt grafilerde, frontal planda 10 derece ve üzerindeki lateral eğrilikler skolyoz olarak tanımlanmaktadır. Skolyozda deformite sadace frontal planla sınırlı kalmamakta, sagittal ve aksiyel planları da içine alan üç boyutlu bir deformite ortaya çıkmaktadır. Frontal planda laterale kayma, aksiyel planda rotasyon ve sagittal planda lordoza neden olan intervertebral ekstansiyon görülmektedir. İdiyopatik skolyoz büyüme çağında herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ortaya çıkışı bakımından üç zaman diliminde pik yapar. Yaşamın ilk senesi, 5 ile 6 yaşları arası ve 11 yaşından iskelet gelişiminin tamamlanmasına kadar geçen süreç en sık karşılaşılan zaman dilimleridir. Bu şekilde idiyopatik skolyoz, deformitenin başladığı yaşa göre üç gruba ayrılır. İdiyopatik skolyoz yapısal nedenli skolyozların yaklaşık % 80'ini oluşturmakta olup deformitenin nedeni bilinmemektedir. İdiyopatik skolyozun tanısı, iyi bir fizik muayene ile nörolojik nedenler ve diğer belirtilerin (örneğin, nörofibromatoziste cilt lekeleri gibi) tespit edilmemesi, radyolojik muayene ile de doğumsal anomalilerin ekarte edilmesi ile konulabilir.
Özet (Çeviri)
Scoliosis is the most common deformity of the spine. Lateral curvatures of 10 degrees or more in the frontal plane on direct radiographs taken while lying down are defined as scoliosis. In scoliosis, the deformity is not only limited to the frontal plane, but also a three-dimensional deformity that includes the sagittal and axial planes. Lateral shift in the frontal plane, rotation in the axial plane, and intervertebral extension leading to lordosis in the sagittal plane are seen. Idiopathic scoliosis can occur at any age during growth. In terms of its occurrence, it peaks in three time periods. The first year of life, between the ages of 5 and 6, and the period from the age of 11 to the completion of skeletal development are the most common time periods. In this way, idiopathic scoliosis is divided into three groups according to the age at which the deformity begins Idiopathic scoliosis constitutes approximately 80% of structural scoliosis, and the cause of the deformity is unknown. Diagnosis of idiopathic scoliosis can be made by the absance of neurological causes and other symptoms (such as skin spots in neurofibromatosis) with a good physical examination, and excluding congenital anomalies by radiological examination.