Obez ratlarda leptin ve melatoninin uterus üzerindeki histolojik etkileri
Histological effects of leptin and melatonin on uterus in obese rats
  1. Tez No: 678364
  2. Yazar: ZEYNEP ABDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ÖNGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Obezite dünya çapında giderek artan önemli sağlık sorunlarından biridir. Üreme çağındaki kadınlar arasında prevalansı göz önüne alındığında, kadın üreme sistemi üzerinde çeşitli olumsuz etkilere neden olduğu görülmektedir. Birçok kadın, gebe kalma başarısını engelleyen uterusa bağlı olumsuzluklar yaşamaktadır. Bunlar dokuda meydana gelen histolojik değişiklikler ve hücre hasarı kaynaklı olabilir. Bu çalışmada, deneysel obezite modelinde leptin ve melatonin uygulamasının uterus üzerindeki etkilerinin histolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda, 36 adet dişi Spraque Dawley cinsi ratlar kullanılarak öncelikli olarak eşit iki grup oluşturuldu. Sekiz hafta boyunca bir grup yüksek yağlı diyetle (deney grubu) diğeri standart ticari yem ile (kontrol grubu) beslendi. Daha sonra her biri altışar rattan oluşacak şekilde PK (Pür Kontrol), OK (Obez Kontrol), KLT (Kontrol Leptin), KMT (Kontrol Melatonin), OLT (Obez Leptin), OMT (Obez Melatonin) grupları oluşturuldu. İntraperitoneal olarak melatonin (50 mg/kg, 21 gün) ve leptin (1 mg/kg, 21 gün) uygulanmasını takiben tüm denekler anestezi altında sakrifiye edildi. Daha sonra uterus dokuları çıkarıldı. Rutin histolojik doku takip işlemlerinin ardından stereolojik yöntemler kullanılarak uterus endometriyum, miyometriyum ve lümen hacimleri hesaplandı. Bulgular: PK ve OK gruplarının endometriyum ve miyometriyum hacimlerinde anlamlı bir fark görülmezken (p>0,05), lümen hacminin OK grubunda anlamlı olarak arttığı görüldü (p0,05), lümen hacminde azalan yönde anlamlı bir fark görüldü (p< 0,01).
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is one of the increasingly important health problems around the world. Considering its prevalence among women of reproductive age, it appears to cause various adverse effects on the female reproductive system. Many women are unable to conceive due to uterine related reasons. These may be caused by histological changes in the tissue and cell damage. In this study, we aimed to examine the effects of leptin and melatonin administration on the uterus by histological methods in an experimental rat obesity model. Material and Methods: In this study, totally 36 female Spraque Dawley rats were used in the two equal groups. The first group was fed with a high fat diet (experimental group) and the other group was fed with a standard commercial diet (control group) for 8 weeks. Then, PK (Pure Control), OK (Obese Control), KLT (Control Leptin), KMT (Control Melatonin), OLT (Obese Leptin), OMT (Obese Melatonin) groups were formed, each consisting of 6 rats. Following the intraperitoneal administration of melatonin (50 mg / kg, 21 days) and leptin (1 mg / kg, 21 days), all rats were sacrificed under anesthesia. Immediately, the uterine tissues were removed. Routine histological tissue follow-up procedures were applied and uterine endometrium, myometrium and lumen volumes were calculated using stereological methods.