İstanbul nirengi çalışmalarının yersel ve GPS ölçüleri ile değerlendirilmesi ve analizi
- Tez No: 67840
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Metropol durumundaki büyük şehirlerimizde belediyeler, her türlü planlamaya uygun ihtiyaçlarını teknik olarak doğru bir şekilde karşılayabilmek için jeodezik kontrol ağlarını ayrı ayrı kurmuşlardır. Jeodezik kontrol ağlan; Yatay kontrol ağları, düşey kontrol ağlan ve gravite ağlan olmak üzere ayrı ayrı oluşturulmuştur. Üç boyutlu ağlar, en ideal ağ tipidir. Bununla beraber, düşey açı ölçümü ile hesaplanan üçüncü boyut yeterli doğrulukta elde edilemediğinden henüz yaygın olarak kulanılmamaktadır. 1987 yılında klasik ölçme yöntemleri ile Ulusal nirengi ağına dayalı olarak kurulan İstanbul Metropolitan Nirengi Ağı 3. derece bir sıklaştırma ağıdır. Ağda gravite ölçmeleri yapılmamıştır. Yalnız yersel jeodezik ölçüler yapılmıştır (yatay açı ve kenar, düşey açı). Düşey açı ölçümleri dengeleme hesabına katılmamış, kenarların indirgenmesinde ve trigonometrik yükseklik hesabı için kullanılmıştır. Geometrik modellerin konu edildiği ağın kontrol ve analizi GPS yöntemleri ile ilk kez gerçekleştirilmiştir. Bu ağın değerlendirilmesi iki bölümde açıklanmıştır. ilk bölümde, İstanbul Metropolitan Şehir Nirengi Ağı'nın tarihsel gelişim süreci açıklanmıştır. Dokuz ayrı dönemde yapılan çalışmalarla oluşturulan bu ağın ancak, ü.ve V. Dönemlerine ait ölçüleri elde edilebilmiştir. Mevcut bu çalışmalardaki veriler, istatistiksel test yöntemleri ile yeniden değerlendirilmiştir. Yapılan bu irdeleme ile ağların iç duyarlıkları belirlenmiştir. Ayrıca o dönemlerdeki hesap zorluklan nedeniyle değerlendirmeye alınmayan gözlemlerin de hesaba katılmasıyla nokta konumlarındaki değişimler belirlenmiştir. İkinci bölümde ise İstanbul Metropolitan Nirengi Ağı'nın kontrolü ve analizi GPS ölçme yöntemi ile yapılmıştır. Bu analizde yersel ağ, tüm bölgeyi kaplayacak şekilde seçilen 8 noktalık GPS ağı ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, metropolitan nirengi ağının öteleme, dönüklük parametrelerini ve iç doğruluğunu belirlemektir. Bunun için oldukça sık ve uniform (her yerinde aynı özellikte) bir GPS ağı kurulmuştur. GPS yöntemi ile üretilen orjinal koordinatlar WGS-84 datumunda elde edilmektedir. Oysa ülkemizde Büyük ölçekli Harita Yapım Yönetmeliği'ne göre, nokta koordinatlarının ülke datumuna dönüştürülmesi gerekir. Dönüşüm sonucunda her iki datumda eşlenik noktalar karşılaştırılarak ağdaki relatif şekil bozuklukları (ölçek faktörü), öteleme ve dönüklük parametreleri belirlenmiştir. Dönüşüm sonucu belirlenen bu parametreler yardımı ile ülke datumuna indirgenen koordinatlar, klasik koordinatlar ile karşılaştırılmış ve aralarındaki farklar hesaplanmıştır. Ayrıca doğada değişmeyen büyüklüklerden uzay açılan ve eğik uzunlukların karşılaştırılması yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda ağın kalitesini belirleyen duyarlığı ve güvenirliği hakkında sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Metropolitan City Municipalities, to meet the need of all kinds of planings accurate in techniqual way established geodetic control networks seperatly. Geodetic control networks are constructed as horizontal control networks, vertical control networks and gravity networks. Three dimensional networks are the most ideal type of network. However, the third dimension calculated by vertical angle measurement, can not be obtained with an enough accuracy; hence this technique is not used widely. Istanbul Metropolitan Triangulation Network is a type of third degree horizontal control network. This network which depends on National Triangulation Network, was closed together by using conventional surveying techniques in 1987. Physical measurements like gravity were not conducted in network. Only terresterial geodetic measurements (horizontal angle, horizontal distance, vertical angle) were performed. Vertical angle measurements data were not in adjustment but they were used in reduction of distance and trigonometric height calculation. The network which was subject of geometrical models has been controled and analyzed by GPS methods for the first time. The evaluation of the network has been explained in two section. In the first part, Istanbul Metropolitan Triangulation Network's historical improvement period was explained. This network which was constructed in nine separate period, only it's second and fifth period's measurments could be obtained So the data already derived from conventional measuments were analyzed by statistical test techniques ones more. With this examination, internal accuracy of networks was determined. In addition the observations that were not used due to the difficulties associated with calculation over those periods have been taken into consideration and the changes in point positioning have been determined. m me second part, the control and analysis of Istanbul Metropolitan Network was done by using GPS measurement technique. In this analysis, terresterial network was compared with GPS network which is chosen as covering whole area with 8 points. The purpose of the presented study is determination of metropolitan triangulation network's translation and rotation parameters and external accuracy. For this reason, a GPS network which is extremely dense and uniform in every where was constructed. Original coordinates which are produced by using GPS technique, are obtained in WGS-84 datum. But in our country according to Large Scale Map Manufacture Regulation, point coordinates have to be transformed to national datum. At the end of the transformation with comparing same points in both datunyelative form deformation (scale factor), translation and rotation parameters of network were determined. Comparation of space angles and slant distance was made. At the end of these studies, results and accuracy which determine quality of the network were presented.