Alaşımsız çeliklerin özlü elektrodla kaynağında Ar-CO2 koruyucu gaz karışımlarının kaynak dikişine etkisi ve optimum gaz karışımının tayini
  1. Tez No: 67839
  2. Yazar: FÜSUN MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, özlü elektrodla kaynakta koruyucu gaz karışımlarının kaynak dikişinin nüfuziyeti ve mekanik özelikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Koruyucu gaz olarak Ar - CO2 gaz karışımları kullanılmış olup E 70 T-5 (bazik) ve E 71 T-l (rutil) özlü elektrodları ile kaynaklar yapılmıştır. Diğer bütün parametreler sabit tutulup yalnız koruyucu gaz karışımları değiştirilerek deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneyler, AWS A5.20 (1979) standardına uygun olarak yapılmıştır. Her elektrod - gaz kombinasyonu için üç adet kaynaklı deney parçası ve bir adet nüfuziyet parçası hazırlanarak mekanik özelikler ve nüfuziyet oranlan incelenmiştir. Nüfuziyet deneylerinde; kaynak dikişinin genişliği, yüksekliği ve derinliği, bunlara bağlı olarak da dikiş formu ve nüfuziyet oranı incelenmiştir. Mekanik özeliklerde; kaynak metalinin sertliği, akma ve çekme dayanımı, uzama oranı ve çentik darbe dayanımı belirlenmiştir. Belirtilen bu özelikler dikkate alınarak elde edilen sonuçlar irdelenmiş olup bazik ve rutil özlü elektrodlar için optimum Ar - CO2 gaz karışımları tespit edilmiştir. Farklı oranlardaki Ar - CO2 koruyucu gaz karışımları ile yapılan özlü elektrodla kaynakta kaynak metalinin mekanik özeliklerinin incelenmesi sonucunda E 70 T-5 (bazik) özlü elektrodu için Ar - %50 CO2, E 71 T-l (rutil) özlü elektrodu için Ar - %35 C02 optimum gaz karışımı olarak belirlenmiştir. Ar - CO2 gaz karışımlarının kaynak dikişine etkisi nüfuziyet yönünden incelendiğinde; nüfuziyetin en fazla CO2 gazı ile elde edildiği saptanmıştır. Bu durum, hem bazik hem de rutil özlü elektrod için geçerlidir. En iyi dikiş formu yine yüksek CO2 oranlarında elde edilmiş olup; bazik özlü elektrod için Ar - %60 CO2 ve daha yüksek CO2 oranlarında, rutil özlü elektrod için Ar - %80 CO2 ve daha yüksek CO2 oranlarında gerçekleşmiştir. Ayrıca rutil özlü elektrodla Ar - %25 CO2 gaz karışımı da iyi dikiş formu vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis work, the influence of shielding gas mixtures on the penetration and mechanical properties of the weld bead in the flux cored arc welding have been investigated. Ar - C02 gas mixtures were used as the shielding gas and welding was carried out with E 70 T-5 (basic) and E 71 T-l (rutile) flux cored electrodes. The tests were undertaken by using various shielding gas mixtures while keeping all the other parameters constant. The tests were carried out according to AWS A5.20 (1979). For each electrode - gas combination, three welded test sample and one penetration sample were prepared and subsequently, mechanical properties and penetration ratios were studied on these samples. In the penetration tests; the width, height and depth of the weld bead and depending on these, the bead profile and penetration ratio were investigated. For the mechanical properties; the hardness, yield and tensile strength, elongation ratio and V-notch impact strength were defined. Taking into account the above named properties, the results were evaluated and the optimum Ar - C02 gas mixtures for the basic and rutile flux cored electrodes were determined. Based on the results derived from the studies on the mechanical properties of welded metal by flux cored arc welding using various Ar - C02 shielding gas mixture ratios; for E 70 T-5 (basic) flux cored electrode Ar - 50% C02 and for E 71 T-l (rutile) flux cored electrode Ar - 35% C02 were determined as the optimum gas mixture ratios. When the effect of Ar - C02 gas mixtures on the weld bead is examined from the view of penetration, the maximum penetration ratio was achieved with C02. This is valid for both basic and rutile flux cored electrodes. The best bead profile was also obtained with higher C02 mixture ratios, for the basic flux cored electrode Ar - 60% C02 and higher mixture ratios of C02, and for the rutile flux cored electrode Ar - 80% C02 and higher ratios were found. Furthermore, Ar - 25% C02 gas mixture has resulted in good weld bead profile.