Subklinik ve aşikar hipotiroidi hastalarında serum netrin-1, nesfatin-1 ve adropin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparing the levels of serum netrin-1, nesfatin-1 and adropin in subclinical and overt hypothyroid patients
- Tez No: 678424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN AKBABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hipotiroidi bir çok organ ve sistemi etkileyen, genellikle ömür boyu süren bir hastalıktır. Hipotiroidide inflamatuar süreçler aktive olmaktadır ancak bunun altta yatan mekanizmaları henüz tam aydınlatılamamıştır. AH ve SH hastalarında serum netrin-1 ve adropin daha önce bakılmamış olup nesfatinle ilgili sonuçlar ise çelişkilidir. Çalısmamızda amacımız; aşikar ve subklinik hiportiroidide rolleri belirlenmemiş netrin-1, nesfatin-1, adropin düzeylerini çalışmak ve bunların inflamasyonla olası ilişkilerini belirlemektir. Çalışmamıza 27 AH hastası, 29 SH hastası ve 27 kontrol grubu olmak üzere toplam 83 kişi dahil edildi. Her üç grupta da serum netrin-1, nesfatin-1 ve adropin düzeyleri değerlendirildi. Sonuçların istatiksel analizi yapıldı. Çalışmamızda VKİ ve bel çevresi AH grubunda kontrol grubundan anlamlı olarak fazla bulundu. SH grubu ile kontrol grubunun VKİ ve bel çevresi benzer bulundu. AH ve SH gruplarında kontrol grubuna göre TSH, antiTPO ve antiTG anlamlı olarak daha yüksek bulundu. sT4, AH ve SH gruplarında kontrol grubuna göre daha düşük idi. sT3 düzeyleri ise AH grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha düşüktü. Açlık kan şekeri, Total-K, LDL-K düzeyleri AH ve SH gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek idi. VLDL-K sadece SH grubunda kontrol grubundan anlamlı olarak yüksekti. AH ve SH grubunda adropin düzeyleri kontrol grubuna göre düşük, nesfatin-1 düzeyleri ise daha yüksek bulundu ancak fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Netrin-1 düzeyleri AH ve SH grubunda kontrol grubundan daha düşük bulundu ancak sadece SH ve kontrol grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı düzeydeydi. Netrin-1 ve sT3 düzeyleri arasında pozitif, antiTPO ile netrin-1 düzeyleri arasında negatif korelasyon saptandı. SH grubunda netrin-1 seviyelerinin anlamlı olarak düşük çıkması hipotiroidideki inflamatuar yolakların aktive olmasıyla ilişkili olabilir. Güncel literatür bilgilerine göre obezitede visseral yağ dokuda netrin-1 düzeyi artışı ile inflamasyonun şiddetlendiği gösterilmiştir. Hipotiroidide de visseral yağ dokuda netrin-1 düzeyi artışı proinflamatuar yolakların aktive olmasına katkıda bulunuyor i olabilir. Tiroid hastalıklarında gıda alımının regülasyon mekanizması tam anlaşılamamıştır. Bizim çalışmamızda AH ve SH hastalarında nesfatin-1 düzeyi kontrol grubundan yüksek bulundu, ancak fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Hipotiroidide gıda alımının azalmasında nesfatin-1 düzeylerinin de ilişkisi olabilir. Biz çalışmamızda bazal metabolik hız ölçmedik ancak hipotiroidide metabolik bir yavaşlama olduğu bilinmektedir ve bu durumdan nesfatin-1 dışında başka yolaklar sorumlu gibi görünmektedir. Bu konunun aydınlatılması için bazal metabolik hızın da ölçüldüğü, daha fazla sayıda hastayla yapılacak, kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Bilgilerimize göre çalışmamız hipotiroidide adropin düzeylerine bakılan ilk çalışmadır. Yapılan çalışmalarda adropin seviyelerinin düşüklüğü ile insülin direnci, T2DM, GDM, metabolik sendrom, obezite ve ateroskleroz ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu sonuçlar adropinin kardiyovasküler hastalıklardan koruyucu rolü olduğunu desteklemektedir. İstatistiksel anlamlı sonuçlara ulaşamamamız hasta sayımızın az olmasından kaynaklanıyor olabilir. Hipotiroidide artan obezite ve ateroskleroz mekanizmasında adropin rol alıyor olabilir. Hipotiroidide inflamasyon, ateroskleroz ve gıda alımı üzerine netrin-1, nesfatin-1 ve adropinin etkilerinin netleşmesi için daha fazla sayıda hastayla yapılacak, daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism is a disease that affects many organs and systems and usually lasts forever. In hypothyroidism inflammatory processes are active, but the underlying mechanisms have not yet been fully elucidated. In patients with AH and SH, serum netrin-1 and adropin have not been previously examined and the results related to nesfatin-1 are contradictory. Our aim in our work; studying the levels of netrin-1, nesfatin-1, adropin in overt and subclinical hypothyroidism and determining their possible association with inflammation. A total of 83 subjects were included in the study; 27 patients with AH, 29 with SH and 27 with control group. Serum netrin-1, nesfatin-1 and adropin levels were evaluated in all three groups. Statistical analysis of the results was performed. In our study, BMI and waist circumference were significantly higher in the AH group than in the control group, the SH group and the control group were similar. TSH was significantly higher, anti-TPO was significantly higher and antiTG was significantly higher in the AH and SH groups than the control group. sT4 was lower in AH and SH groups than the control group. sT3 levels were significantly lower in the AH group compared to the control group. The mean blood glucose, Total-K, and LDL-K levels were significantly higher in the AH and SH groups than the control group. VLDL-K was significantly higher in the SH group than the control group. AH and SH groups showed lower adropin levels and higher nesfatin-1 levels than the control group, but the difference was not statistically significant. Netrin-1 levels were lower in the AH and SH groups than in the control group, but the difference between SH and the control group was statistically significant. There was a correlation between netrin-1 and sT3 levels and a negative correlation between iii antiTPO and netrin-1 levels. Significantly lower levels of netrin-1 in the SH group may be related to the activation of inflammatory pathways in the hypothyroidism. According to current literature, inflammation has been shown to be exacerbated by increased netrin-1 levels in visceral fat tissue in obesity. Increased netrin-1 levels in the visceral fat tissue can also contribute to the activation of proinflammatory pathways of hypothyroidism. The regulation mechanism of food intake in thyroid diseases is not fully understood. In our study, nesfatin-1 levels were higher in patients with AH and SH than in the control group, but the difference was not statistically significant. Nesfatin-1 levels may also be involved in the reduction of food intake in hypothyroidism. We do not measure basal metabolic rate in our study, but it is known that hypothyroidism is a metabolic slowdown, and other pathways other than nesfatin-1 seem to be responsible. There is a need for extensive work to be done with a larger number of patients, where baseline metabolic rate is also measured. According to our information, adropin has not been previously examined in hypothyroidism. Studies have shown that adropin levels are associated with insulin resistance, T2DM, GDM, metabolic syndrome, obesity and atherosclerosis. These results support that adropin has a protective role for cardiovascular diseases. The fact that we can not reach statistically significant results may be due to the small number of patients. Adropin may be involved in the mechanism, increased obesity and atherosclerosis of hypothyroidism. To clarify the effects of netrin-1, nesfatin-1 and adropin on atherosclerosis and food intake about hypothyroidism; there is a need for more extensive work with more patients.