Türkiye'de sosyal politikaların dönüşüm süreci ve yaşlılara yönelik sosyal politikalar
Transformation of social policies in Turkey and old age policies
- Tez No: 678425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE OKUDAN DERNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kamu politikaları devlet örgütlenmesinin ortaya çıkışından beri varlığını sürdürmekle birlikte yaşanan tarihsel kırılmalardan etkilenerek bir takım dönüşümler geçirmiştir. Aktörleri, kapsadığı alan, sosyal meseleleri ele alış şekli gibi günümüzde halen kamu politikalarına ilişkin birçok tartışma yürütülmektedir. Ancak kamu politikası türleri içerisinde yeniden dağıtıcı politikalar altında sınıflandırılan sosyal politikalar diğerlerine göre yakın tarihimizin yaşadığı dönüşümlerden en çok etkilenen politika türü konumundadır. Dönemin hâkim anlayışında yaşanan her toplumsal, siyasal ve ekonomik dönüşüm beraberinde sosyal politikaların da yeniden şekillendirilmesini ve tartışılmasını sağlamıştır. 20. yy.'den itibaren inkâr edilemez bir gerçeklik haline gelen nüfus yaşlanması yapılan bilimsel çalışmaların ortaya koyduğu sonuçların da gösterdiği şekliyle Sanayi Devrimi'nin yarattığı etkiye benzer bir etki yaratarak çok da uzak olmayan bir gelecekte büyük toplumsal ve demografik dönüşümlere neden olacaktır. Yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 yaş ve üzeri bireylerin toplam nüfus içerisindeki paylarının giderek artacak olması zorunlu olarak gelecekte günlük yaşam pratiklerimiz üzerinde dikkat çekici bir değişimi zorunlu kılacaktır. Yaşanan bu süreç ile sosyal politikaların da yeniden şekillendirilmesi kaçınılmazdır. Nüfus yaşlanması Türkiye gibi kalkınmasını tamamlayamamış bir ülke için oldukça önemli konumdaki genç nüfus yapısını tersine çevirici bir süreçtir. Türkiye'de yaşayan gençler toplam nüfus içerisinde halen büyük bir paya sahip olsa da yapılan çalışmalar bu durumum yakın gelecekte tersine döneceğini göstermektedir. Yaşanan dönüşüm yalnız Türkiye'de değil tüm dünyada eş zamanlı olarak yaşanmaktadır. Bu nedenle yakın zamanda bu alanda uluslararası çalışmalar hız kazanmıştır. Bu çalışmalardan hareketle Türkiye'de uygulanmakta olan mevcut politikalar yaşlılar ve nüfus yaşlanması açısından ne anlam ifade etmektedir, Türkiye içinde bulunduğu dönüşüm sürecini ne denli anlamaktadır ve bunu sosyal politikalara yeteri ölçüde yansıtabilmekte midir sorularının cevapları bu çalışmada yapılan karşılaştırmalarla bulunmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The public policies have undergone a series of transformations with the effects of historical breaks together with the existence of the state organizations. There is still a lot of debate about the public policy, such as its actors, the area of the policy, the way that the public policies deal with the social issues. However, the social policies classified under redistributive policies among the public policy types are the most affected ones through these transformations of our recent history. Every social, political and economic transformation has provided with the reshaping and discussions of social policies. Population aging, which has become an undeniable reality since the 20th century, as a result of scientific studies, will lead to major social and demographic transformations in the near future that creates an effect similar to that of the industrial revolution. Individuals aged 65+ years that are considered as elderly population will require a remarkable change in our daily life practices. Because their number in the total population increases gradually. With this process it is inevitable that the social policies must be reshaped. Population aging is a process that reverses the young population structure in the countries which couldn't complete its development like Turkey. Although young people living in Turkey has still had a large share in the total population, the recent studies show that this situation will reverse in the near future. This transformation happens not only in Turkey, but simultaneously all over the world. Therefore, international studies in this field have recently gained momentum. That is why, this study aims to explain the current policies in respect of population aging, how Turkey understands this transformation process, and whether Turkey reflects this situation into its policies sufficiently.