Unreliable narratives and scepticism: What can we learn from fiction
Güvenilmez anlatıcılar ve kuşkuculuk: Kurgudan ne öğrenebiliriz
- Tez No: 678451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANDRINE BERGES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez, kurgudan öğrenip öğrenemeyeceğimizi incelemektedir. İlk olarak, kurguyu nasıl anladığımıza ve analiz edilmesi gereken kavramlara ilişkin açıklamaları analiz edeceğim. Daha sonra, kurgu eserlerden öğrenebileceğimizi öneren açıklamalara daha özel olarak bakıyorum. Bu açıklamaların tatmin edici olmadığını ve bunun yerine güvenilmez anlatım adlı edebi bir tekniğe odaklanarak kurgudan nasıl öğrendiğimize dair daha iyi bir açıklama çıkarabileceğimizi iddia ediyorum. Güvenilmez anlatım adlı aygıtın analizini sunuyorum. Daha sonra, bu edebi tekniğin kurgudan farklı bir öğrenme yolu sağlayabileceğini öne sürüyorum. Son olarak, güvenilmez anlatım analizimin öne sürdüğü şeyin, kurgunun, bu teknik aracılığıyla, şüpheciliği epistemik bir erdem olarak öğrenmemize ve uygulamamıza yardımcı olabileceği olduğunu iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates whether we can learn from fiction. First, I analyse accounts of how we understand fiction and of the concepts that need to be analysed. Then I look more specifically at accounts that suggest we can learn from works of fiction. I argue that these accounts are unsatisfying and focus instead on a literary device, unreliable narration, from which I argue we can derive a better account of how we learn from fiction. I offer an analysis of a literary device called unreliable narration. Afterwards I suggest that this literary technique can provide a different way of learning from fiction. Finally, I argue that what my analysis of unreliable narration suggests is that through this device, fiction can help us learn and practice scepticism as an epistemic virtue.