Sosyal Güvenlik Kurumu özel sağlık hizmeti sunucularından sağlık hizmeti satın alım sözleşmesinden kaynaklanan sorumluluklar
Liabilities arising from the health service purchase agreement from private health service providers of the Social Security Institution
  1. Tez No: 678463
  2. Yazar: SAKİNE KÖŞKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURTEZA AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Law, Health Care Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağlık hizmetleri, sağlıklı bireylerin sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri, sağlıklı olmayanların ise sağlıklarına kavuşmasını sağlaması bakımından hem bireysel hem de toplumsal işlevler üstlenmektedir. Bu hizmet, devlet tarafından sunulduğu gibi özel sağlık sunucuları tarafından da sunulabilmektedir. Türkiye'de 2018 yıl sonu itibariyle tüm hastanelerin yaklaşık üçte biri özel hastanedir. Özel sağlık sunucuları, kendi istekleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sigortalılarına hizmet sunabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu ile bir sözleşme imzalamaktadır. Bu yolla Sosyal Güvenlik Kurumu, özel sağlık hizmeti sunucularından sağlık hizmeti satın almış olmaktadır. Bu çalışmada Sosyal Güvenlik Kurumu ile özel sağlık hizmeti sunucuları arasında akdedilen Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesinden kaynaklanan sorumlulukların idare hukuku ve özel hukuk bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda her ne kadar Sözleşme'nin idari sözleşme olduğu izlenimi yaratacak maddeleri yer alıyorsa da yargı kararları ışığında sözleşmenin özel hukuk sözleşmesi niteliğinde olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health services assume both individual and social functions in terms of ensuring that healthy individuals can live their lives in a healthy way, while providing non-healthy people to regain their health. This service can be offered by the state as well as by private healthcare providers. By the end of 2018 about one-third of all hospitals are private hospitals in Turkey. Private healthcare providers sign a contract with the Social Security Institution in order to provide services to the insured people of the Social Security Institution upon their own wishes. In this way, the Social Security Institution has purchased health care from private healthcare providers. In this study, it is aimed to examine the liabilities arising from the Health Service Purchase Agreement from the Private Health Service Providers of the Social Security Institution signed between the Social Security Institution and private health service providers. As a result of the study, although the Contract has articles that will give the impression that it is an administrative contract, it is evaluated that the contract is a private law contract in the light of judicial decisions.