5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde sağlık hizmetinin sunumu ve finansmanı
In the scope of Social Insurance and General Health Insurance Law No. 5510, health service delivery and financing
  1. Tez No: 583013
  2. Yazar: TAHA NECATİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünyanın varoluşundan bu yana varlığını sürdüren insan için sağlık ve sağlıklı yaşam her daim temel gayelerden birisi olmuştur. Gelişen toplumlarda, insan çağın bir gereği olarak, devlet erkinin disipline ettiği kurallara bağlanmıştır. Önemine binaen devletler, vatandaşlarından vergi, prim ya da benzeri isimler altında karşılıklar alarak insan sağlığını güvence altına alma gayretinde olmuşlardır. Bu disipline gayretlerin en başında yer alan güncel hukuk sistemi de sosyal güvenliktir. Çalışmamız yasal çerçevede ülkemizde uygulanan bir sosyal sigorta türü olan genel sağlık sigortasındaki sağlık hizmetinin sunumu ve finansmanını konu edinmektedir. 2006 yılında çıkarılan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu adlı düzenleme ile, ülkemizdeki birden fazla sigorta kollarının düzenlediği, farklı kural ve şartlara bağlı sağlık hizmetinin sunumu ve finansmanını Genel Sağlık Sigortası adı altında birleştirmiş ve tek kurum olarak Sosyal Güvenlik Kurumu düzenlenmiştir. Bu yasal bütünlüğün hedefi, farklı kurallara tabi sağlık hizmetini bütün faydalananlara eşit şekilde sunmaktır. Bunun yanında GSS öncesi yasal düzenlemede özel hastane diye adlandırılan devlet harici sağlık hizmet sunucularından sağlık hizmeti alımını da, yine yasada düzenlenen“ilave ücret”müessesesi ile kısmen Sosyal Güvenlik Kurumu, kısmen de sağlık hizmetini alan sigortalı tarafından karşılanan finansman yolu ile GSS sistemine dahil edilmiştir. Çalışmamız, GSS kapsamında sağlık hizmetinin sunumu başlığı altında sağlık hizmetini verebilecek sağlık hizmet kuruluşlarını, verilecek sağlık hizmeti çeşitlerini incelemiştir. Diğer taraftan sağlık hizmetinin finansmanı başlığı altında çalışma konusu sosyal sigortadan faydalanma şartlarını, sağlık hizmeti alanın finanse ettiği, ilave ücret ve katılım payı konularını ele almış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Since the existence of the world, health and healthy life have always been one of the main goals for the human being. In developing societies, as a requirement of human age, the state is bound to the rules that the discipline of the power of the state. Due to their importance, states have tried to secure human health by receiving provisions from their citizens under taxes, premiums or similar names. The current legal system which is at the top of this discipline is social security. Our study focuses on the provision and financing of health care in general health insurance, which is a type of social insurance applied in our country within the legal framework. The Social Security and General Health Insurance Law No. 5510 enacted in 2006 regulated the provision and financing of health care services organized by multiple insurance branches in our country under the name of General Health Insurance and the Social Security Institution was organized as a single institution. The objective of this legal integrity is to provide equal health care to all beneficiaries subject to different rules. In addition, the provision of health services from non-state health service providers called private hospitals in the pre-GSS legal arrangement was also included in the GSS system through the financing provided by the Social Security Institution and partly by the insured receiving the health service, with the "additional fee düzenlen regulated by law. Our study examined the health service institutions that can provide health service under the title of health care delivery within the scope of GSS and the types of health service to be provided. On the other hand, under the title of health care financing, we have covered the conditions of benefiting from the social insurance subject to work, the healthcare field financed, additional fees and contributions.