Sağlık hizmetlerinde hastanın kamu veya özel sektör sunucularını tercih etmesini belirleyen unsurlar ve bir il uygulaması
An application in Tekirdağ about determining the factors which affect patients choice public or private sectors in health care
- Tez No: 491667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda sağlıkta dönüşüm programı, genel sağlık sigortasının yapılandırılması ile birlikte sosyal güvenlik kurumu özel sağlık hizmet sunucularından sağlık hizmeti satın alınması sektörde rekabet oluşturduğu görülmüştür. Bu çalışmada ilimizde sağlık hizmeti alanların demografik özellikleri ile kamu ve özel sağlık hizmet sunucuları arasındaki ilişkileri tespit edilmeye çalışılmış, poliklinik hizmetleri, klinik hizmetleri, bürokratik işlemler, personel durum değerlendirmesi, hasta hakları, hastanenin fiziksel durumu, kafeterya hizmetlerini içeren tüm unsurlar araştırılmıştır. Bu araştırmada kamu ve özel sağlık hizmet sunucuları arasında farklılık olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda hasta beklenti ve memnuniyet düzeylerini belirlemek, sektörün sürdürülebilir sağlık politikalarına yardımcı olmak, hizmet sunucularının zayıf yönlerini tespit etmek, geliştirmeleri gereken yönlerini belirlemek amacıyla yapılan çalışmada sektörler arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years the health transformation program and configuration of general health insurance create competition in health sector about purchising medical sevices from providers In this study, demographic characteristics of public and private health care providers, the relationship between public and private sectors evaluated ; outpatient services, clinical services, bureaucratic procedures, personnel status assessment, patient rights, the hospital physical condition, cafeteria services and all the elements were investigated. The differences between public and private health care providers is tried to determine in this study. The aim of our study is to determine level of patient expectations and satisfaction , to support sustainable health policies , to identify weaknesses of health service providers and to give direction about new developments. As a result significant difference identified between sectors .