Mimari tasarımlarda yangın korunumu ve sigortacılık ilişkisi
- Tez No: 67850
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
OZK/I Mimari tasarımlarda yangın korunumu ve sigortacılık arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışmada, yangın korunumu bilincinin Türkiye'de henüz tam anlamıyla yerleşmediği, yangın sigortasının yalnızca hasarı finanse etmenin bir yolu olarak değerlendirildiği ve sigortacılığın yangın korunumuna büyük katkıda bulunabileceği gerçeği vurgulanmaktadır. Gelişmiş ülkeleri yakalamaya çalıştığımız bi süreçte, ülkemizde yangın sonucu yapılar, kullanıcılar, sigorta şirketleri büyük zararlar görmekte; kısacası toplum olarak büyük can ve mal kayıplarına uğramaktayız. Bu görüşlerden yola çıkılarak çalışmanın birinci bölümünde sorun tanımlanmış ve çözümü için çeşitli amaç ve yöntemler belirlenmiştir. İkinci bölümde içinde yaşadığımız yapıların karşı karşıya olduğu yangın tehlikesi tanımlanmakta ve özellikle tasarım aşamasında, uygulanabilecek yangın korunum yöntemlerinin neler olduğu anlatılmaktadır. Bu bağlamda yangın korunum yöntemlerinin sigortacılık açısından hangi noktalarda ve ne boyutta önemli olduğu vurgulanmaktadır. Ayrıca gelişmiş ülkelerde ve Türkiye'de yangın korunum çalışmalarının düzeyi ortaya konmaktadır. Üçüncü bölümde sigortacılık kavramı açıklanmakta, yapı-yangın sigortası ele alınmaktadır. Yapı-yangın sigortasının hangi esaslara dayandırıldığı, Türkiye'de nasıl ele alındığı ve nasıl olması gerektiği işlenmektedir. Yangın sigortacılığında risk yönetimi tanıtılmakta ve mimari tasarımlarda yangın korunumu ile arasındaki ilişki ortaya konmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise elde edilen bilgilerin değerlendirmesi ile varılan sonuçlar ve konuya ilişkin öneriler yer almaktadır. Mimari tasarımlar ve yangın sigortası arasında yangın korunumu açısında önemli bir etkileşim olduğu, bunun için doğru ilişkilerin doğru aşamalarda kurulması gerektiği, böylece yangın korunumu bilincinin gelişerek yangın güvenlikli yapıların tasarım ve üretiminin sağlanabileceği ve yangın sonucu oluşan mal kayıplarının en aza indirgenebilmesi yanında can kayıplarında da azalma sağlanabileceği vurgulanmaktadır. Ayrıca yangın riski vııdeğerlendirilmesinde sigortacıların, yangın korunumunu bilen ve yapıyı tanıyan mimarlarla çalışmaları, bu bağlamda mimarlara risk yönetimi departmanlarında çalışma alanı sağlanması önerilmektedir. vıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the relation between fire protection in architectural designs and fire insurance is examined. The fact that fire protection studies in Turkey haven't shown enough progress, that fire insurance is only supposed to be the way of financing the damage of fire and the importance of fire insurance in fire protection studies are discussed in this study. During a period in which we're trying to catch up with developed countries, buildings and persons living in them and insurance institutions in Turkey are still exposed to fire damages. Through this point of view, in the first part of this study, the problem is defined and various purposes and methods are determined to solve the problem. In the second part the fire danger, which the buildings and people are exposed to, is defined and fire protection methods, especially in planning stage, are explained. Through these, the importance of fire protection methods for fire insurance is mentioned. And also informations are given about the level of fire protection studies in Turkey and in developed countries. In part three insurancy is defined and fire insurance for buildings is studied. The principles of fire insurance for buildings, how the system works in Turkey and how it has to be are studied in this part. And also risk management in fire insurance is defined and the relation between risk management and fire protection in architectural designs is explained. In the final part of the study all those informations are evaluated. According to this, results and suggestions about the subject are submitted. The importance of relation between fire protection in architectural designs and fire insurance, the necessity of contacts among right persons at the right stages are mentioned. The truth that only under this conditions the production of fire safety buildings can be provided and that fire damages can be reduced (decreased) is mentioned. Also it is suggested that the insurance firms have to let the fire risk evaluation to be done by architects, who have enough knowledge about fire protection and buildings. By this way jop opportunities can be provided for architects in risk management area. IX