İstanbul trafiğinde belirlenen güzergahta çalıştırılan belediye otobüsünün optimum yakıt sarfiyatı koşullarının nümerik yöntemle etüdü
- Tez No: 67851
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAVAŞLIOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmada, şehir içi toplu taşımacılıkta kullanılan bir otobüsün belirlenen güzergahta gün boyunca, farklı trafik yoğunluğunda çalıştırılmasında yol, hız, ivme, zaman, vites kullanım şartı, yolcu sayısı ve yakıt tüketimi gibi temel parametrelerinin gerçek değerleri yapılan ölçümler sonucu belirlenerek bu veriler ile uyuşan, otobüsün motor performans, ağırlık ve güç aktarma sistemi çevrim oranlan gibi değerlerinin kullanılması ile her seyir şartına uyan yakıt tüketimini hesaplayacak model oluşturulmuştur. Gerçek değişimle uyum sağladığı gözlenen ve bir saniye aralıklarla sefer boyunca tüketilen yakıt miktarı değişimini veren hesaplama modelinde yakıt tüketimine etki eden üst seyir hızı, vites kademesi seçimi, kararlı hızda seyir, durak sayısı gibi faktörler realiteden uzaklaşmayacak mertebede değiştirilerek sefer içerisinde yakıt tasarrufuna etki yüzdeleri ve elde edilebilir değişimlerini optimum mertebelerinin ne olması gerektiği araştırılmıştır. Buna göre, durak sayısının azaltılmasının yakıt tasarrufuna etki mertebesinin %3-5.8, kararlı üst seyir hızında mümkün olan en yüksek vites ile seyrin yoğun trafik şartlarında yakıt tasarrufuna etki mertebesinin %27-53, açık trafik şartında yakıt tasarrufuna etki mertebesinin %30-55, gerçek sefer şartlarında mümkün olan en yüksek vitesin kullanılmasının yakıt tasarrufuna etki mertebesinin %6.5-12.2, aracın yavaşlama şartında çalıştırılmasında silindirlere püskürtülen yakıtın kesilmesinin yakıt tasarrufuna etki mertebesinin % 9.39 olduğu görülmüştür. Trafiğin yoğun olmadığı seferlerde elde edilen veriler değerlendirilerek, söz konusu güzergahta yakıt tüketimi yönünden en uygun seyir ve araç kullanım şartlan hesaplama modeli ile elde edilip yapılan karşılaştırılmalarda sürücünün olumsuz araç kullanım alışkanlıklarının yakıt tüketimine etkileri belirlenmiştir. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde yapılan seferlere ait ölçüm sonuçlan, aynı güzergahta açık trafik şartının olduğu varsayımı ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucu sürücünün olumsuz taşıt kullanım alışkanlığı ile birlikte yoğun trafiğin toplam yakıt tüketimine etki mertebeleri araştırılmıştır. Aracın yavaşlama ve hızlanma şartlarını arttıran trafik koşulunun yakıt tüketimini etkileyen en önemli etken olduğu görülmüştür. Olumsuz sürücü alışkanlıklarının giderilmesi, tercihli yol uygulamasına geçilerek yoğun trafiğin olumsuz etkilerinden uzaklaşılması, rahatsızlığa yol açmayacak şekilde yakın durakların kaldırılması, yakıt püskürtme sistemine etki edilerek yavaşlama şartında silindirlere püskürtülen yakıtın kesilmesi ve seyir şartlarına en uygun vites kademesinin kullanılması gibi uygulanabilir önlemlerin alınması ile söz konusu güzergahta toplam % 55 mertebesinde yakıt tasarrufunun sağlanacağı görülmektedir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a city bus working on its common route with varying traffic flow was daily observed. The effects of the basic parameters like the road surface conditions, the velocity, the acceleration, the departure time, duration of travel, the use of gear level, the number of the passengers on the fuel consumption were analyzed. By using the parameters such as the bus' weight, motor performance, transmission gear ratio a model computing fuel consumption for all conditions in a daily route were set up. Next, the factors like the maximum speed, the gear step level, driving at a constant velocity and the number of bus-stops were varied step by step to find their effects on the fuel economy and to find the optimum degrees of variances for these factors. As a result of this study, 3-5.8% fuel saving was obtained by changing the number of bus-stops on the route one at a time. In the rush hours, usage of the highest gear level provided fuel saving between 27-53%. The effect of low traffic load on the fuel saving was 30-55%. The fuel saving at real driving conditions using gears as high as possible was 6.5-12.2%, and fuel saving via cut-off at the time of deceleration was 9.39%. By investigating the data from the low traffic load, the most suitable driving and vehicle driving conditions were calculated from the point of view of the fuel consumption for the related route. The effect of negative driving habits of drivers on the fuel consumption was found by comparing different situations. The results of the measurements taken during a travel at the rush hour traffic density were compared with free flow traffic condition for the same route; In addition, the results of this comparison was investigated with the negative driving habit to observe the affect of the level of the traffic density on the total fuel consumption. The traffic forcing the bus to decelerate or to speed up was observed to be the most important factor affecting the fuel consumption. Taking measures such as avoiding the negative driving, habits, keeping away from the negative effects of the traffic density by using private city bus route, cutting off the fuel injected to cylinders while decelerating and using the appropriate gear during driving were observed to provide a total of 55% fuel saving. XIII