Nanoteknolojik yapı malzemelerinin Türk yapı sektöründe kullanımı
Usage of nanotechnological building materials in Turkish construction sector
- Tez No: 613806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ TÜLÜBAŞ GÖKUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mimarlık ve yapı sektörü, insanoğlunun varoluşundan itibaren hayatının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Yapı sektörü, her geçen gün artan nüfus, kullanıcı talepleri, gelişen ve değişen hayat standartları ışığında farklılaşmakta ve gelişmektedir. Günümüz teknolojisi olan nanoteknoloji, tüm sektörlerde olduğu gibi yapı sektöründe de yerini almış ve mimari anlamda nanomimarlık kavramı ile karşımıza çıkmaktadır. Nanoteknoloji; maddeleri nano boyutta inceleyen, varolan malzemenin istenen yönde gelişimini sağlayan ya da tamamen yeni bir malzeme üretimini gerçekleştiren teknolojidir. Nanoteknoloji kapsamında yapı sektöründe üretilen nanoteknolojik yapı malzemeleri günümüzde yapı sektöründe kullanılmakta ve büyük avantajlar sağlamaktadır. Enerji kaynaklarının tükenme tehdidi ve doğal döngünün gün geçtikçe bozulması, insanlarda farkındalık uyandırmış ve çevre dostu yeşil mimariye yöneltmiştir. Bu noktada nanomimarlık ve nanoteknolojik yapı malzemesi kavramı; gerek teknolojik açıdan gerekse çevre dostu tasarımları ile doğaya saygılı bir tutum sergilemektedir. Nanoteknoloji, yapıda tasarım aşamasından, binanın ömrü dolduğunda yıkım aşamasına kadar geçen süreçte avantajlar sağlamaktadır. Çalışma kapsamında serbest faaliyet gösteren mimarlık firmalarına yönelik nanoteknolojik yapı malzemeleri ile ilgili bir anket düzenlenmiştir. Anketten elde edilen sonuçlara bakıldığında, nanoteknolojik yapı malzemeleri hakkında mimarların yeterli bilgiye sahip olmadıkları, nanoteknolojik yapı malzemelerinin yapılarda henüz yaygın sekilde kullanılmadığı, maliyetlerinin fazla olduğu, danışman ve teknik desteklerin yetersizliği ve gerekli yatırımların yapılmıyor olması gibi, nanomalzemelerin kullanımını olumsuz yönde etkileyen faktörler tespit edilmiştir. Bunun yanısıra; bu malzemelerin faydaları düşünüldüğünde, ileride nanoteknolojinin yapı sektöründe gereken yerini alacağı görüşüne ulaşılmıştır. Yapı sektöründe nanoteknolojik yapı malzemesi kullanımı ile enerji tüketimi ve maliyetler azalarak, doğa dostu sürdürülebilir yapı tasarımı kolaylaşacaktır. Yapı sektöründe nanoteknolojik malzeme kullanımının sağlayacağı faydalar ile gelişen ve değişen dünya standartlarına uyum sağlayarak gerekli olan çevresel korunum sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The architecture and building sector has been an indispensable part of human life. The construction sector is evolving and developing in the light of the increasing population, user demands, developing and changing living standards. As a today's technology, nanotechnology has also taken its, place in the construction sector, and it comes up with the concept of nanoarchitecture in the architectural sense. Nanotechnology; examines the materials in nano dimension, provides the development of the existing material in the desired direction or produces a completely new material. Within the scope of nanotechnology, the nanotechnological building materials produced in the construction sector are now used in the sector and provide great advantages. The threat of extinction of energy resources and the deterioration of the natural cycle day by day led to the awareness of people to environmentally friendly green architecture. At this point, the concept of nano architecture and nanotechnological building materials; has an attitude respecting to nature with its technological and environmentally friendly designs. Nanotechnology provides several advantages for buildings from its design process to demolition process. Within the scope of the study, a survey was conducted on nanotechnological building materials to architectural firms which have independent activities. According to the results obtained from the survey, the factors that negatively affect the adaptation of these materials have been determined. The main factors are, the fact that architects do not have enough knowledge about nanotechnological materials, they are not widely used in constructions yet, high costs, the insufficiency of technical support and consultant and the lack of requiredinvestments. Besides; considering the benefits of these materials, it has been reached out that nanotechnology will take its place in the construction sector in the future. With the use of nanotechnological building materials in the construction sector, energy consumption and costs will be reduced and environmentally friendly sustainable building design will be facilitated. The necessary environmental protection will be ensured by adapting to the developing and changing world standards with the benefits of the use of nanotechnological materials in the construction sector.