Nevşehir ili organize sanayi bölgelerindeki endüstriyel atıksu arıtma tesislerinin maliyet analizi
COST analysis of industri̇al wastewater treatment plants in organized industrial zones of nevşehi̇r province
- Tez No: 678502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Nevşehir ve Acıgöl Organize Sanayi Bölgelerinde yer alan atıksu arıtma tesislerinin maliyet analizleri değerlendirilmiştir. Kimyasal madde sarfiyatı, elektrik tüketimi, çamur bertarafı, personel ihtiyacı ve bakım/onarım gibi değişkenler arıtma tesislerin işletme maliyetlerini oluşturmaktadır. Ayrıca kirlilik parametreleri ve debi değişimleri bu işletme maliyetlerini etkileyen önemli faktörlerdir. Maliyet analizi her iki organize sanayi bölgesindeki atıksu arıtma tesislerinin günlük, yıllık ve birim atıksu başına düşen maliyetler olarak hesaplanmıştır. Her iki organize sanayi bölgesindeki atıksu arıtma tesisleri için KOİ, BOİ5, AKM, TN ve TP kirletici parametrelerinde konsantrasyon değişikliklerinin tasarım ve gerçek maliyetleri üzerine etkileri incelenmiştir. Acıgöl OSB birim tasarım ve gerçek kirletici maliyeti sırası ile KOİ, BOİ5, AKM, TN ve TP parametreleri için 0,28, 0,93, 1,11, 6,95 ve 55,60 $ hesaplanmış olup gerçek işletmede birim maliyet 0,46, 1,54, 1,85, 11,56 ve 92,47 $ olarak tespit edilmiştir. Nevşehir OSB için atıksu arıtma tesisi birim tasarım ve gerçek kirletici maliyeti sırası ile KOİ, BOİ5, AKM, TN ve TP parametreleri için 0,06, 0,19, 0,28, 2,32, 17,42 $ ve 0,03, 0,25, 0,19, 1,70, 94,35 $ şeklindedir. Acıgöl OSB atıksu arıtma tesisinde; 1500 m3/gün debi tasarımındaki işletme maliyeti 0,56 $/m3.gün'den gerçek işletme maliyet 0,92 $/m3.gün hesaplanmış. Toplam işletme maliyetinde %64,29 artış gerçekleşmiştir. Nevşehir OSB'de ise 500 m3/gün debide tasarım işletme maliyeti 0,42 $/m3.gün'den gerçek işletme maliyeti 0,58 $/m3.gün ve %38,10'luk ilave maliyet bulunmuştur. Bu neticeler sonucunda atıksu arıtma tesisi tasarımı yapılırken debi, kirletici konsantrasyonları değişimi ile kimyasal ve elektrik sarfiyatı ve çamur bertarafının maliyetlerinde artışları göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, cost analysis of wastewater treatment plants located in Nevşehir and Acıgöl Organized Industrial Zones (OIZ) were evaluated. Chemicals, electricity consumption, sludge disposal, personnel requirement and maintenance/repairs constitute the operating cost of the facilities. In addition, pollution parameters and flow rate changes are important factors that affect these operating costs. Cost analysis has calculated the daily, annual and per unit wastewater costs of wastewater treatment plants in both OIZ. Comparisons were made on the flow rate, electricity and chemical consumption operating costs of the pollutant variables. The actual operating costs of treatment facilities include costs such as chemicals and electricity consumption, sludge disposal, personnel requirement and maintenance/repair. In addition, pollution parameters and flow rate changes are important factors that affect these operating costs. Cost analysis has calculated the daily, annual and per unit wastewater costs of wastewater treatment plants in both Acıgöl and Nevsehir OIZ. Effects of concentration changes of COD, BOD5, AKM, TN and TP pollutants on actual and design operation cost were investigated in wastewater treatment plants in both OIZ. The unit pollutant costs of design and actual for COD, BOD5, AKM, TN and TP were determined 0.28, 0.93, 1.11, 6.95, 55.60 $ and 0.46, 1.54, 1.85, 11.56, 92.47 $, respectively in Acıgöl OIZ. In the other OIZ treatment plant in Nevşehir, the unit pollutant costs of design and actual for COD, BOD5, AKM, TN and TP were calculated 0.06, 0.19, 0.28, 2.32, 17.42 $ and 0.03, 0.25, 0.19, 1.70, 94.35 $, respectively. The design and actual operating cost were calculated 0.56 $/m3.day and 0.92 $/m3.day respectively at flow rate of 1500 m3/day in Acıgöl OIZ and the total operating cost was calculated, increases 64.29% in Acıgöl wastewater treatment plant. The design and actual operation cost were calculated as 0.42 $ and 0.58 $, respectively, at flow rate of 500 m3/day in Nevşehir OIZ and an additional cost of 38.10% was found. The changes in flow rate, pollution concentrations and increases in chemicals and electricity consumption and sludge disposal costs should be taken into account while designing wastewater treatment plant.