2007-2021 yılı kazı verileri ışığında Asur ticaret kolonileri döneminde Ovaören
In light of excavation data from 2007-2021 Ovaören during the Assyrian trade colonies period
  1. Tez No: 1006408
  2. Yazar: SEVCAN SİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Orta Anadolu, MÖ 2. Bin yılda Asur Ticaret Kolonileri Dönemi'nde (MÖ 2000-1720) Önasyadaki organize ticaretin merkezi konumunda yer almıştır. Bu dönemde özellikle bölge genelinde kurulan karum ve wabartum adı verilen ticaret merkezleri, ticari faaliyetlerin yoğun şekilde yürütüldüğü alanlar olarak öne çıkmaktadır. Bu merkezlerden bazılarının adları ve coğrafi konumları bilinmekle birlikte, bazı yerleşimlerin tam yeri hâlâ kesin olarak tespit edilememiştir. Bu çalışma, Orta Anadolu'da konumlanan önemli bir yerleşim olan Ovaören'i ele almaktadır. Ovaören Yerleşimi; Nevşehir ili, Gülşehir ilçesinin güneybatısında, Kızılırmak Nehri'nin yaklaşık 25 km güneyinde yer almakta olup, arkeolojik olarak Topakhöyük, Yassıhöyük ve Teras Alanı olmak üzere üç ana birimden oluşmaktadır. Yerleşimin, Asur Ticaret Kolonileri Dönemi için çekirdek bölge olarak kabul edilen Orta Anadolu sınırları içerisinde yer aldığı ve bu döneme ilişkin yeni ve özgün veriler sunduğu anlaşılmaktadır. Topakhöyük ve Teras Alanı'nda tespit edilen ve Asur Ticaret Kolonileri Dönemi'ne tarihlendirilen veriler, mimari tabakalar, küçük buluntular ve özellikle seramik materyal üzerinden değerlendirilmiş; bu bulgular dönemin diğer merkezleri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar aracılığıyla Ovaören'in söz konusu dönem içerisindeki konumu ve bölgesel rolü belirlenmeye çalışılmıştır. Koloni tabakası bağlamında elde edilen veriler, Ovaören'in Kayseri Kültepe-Kaniş Karum II ve Ib tabakaları ile benzerlikler gösterdiğini ortaya koysa da, özellikle Aksaray-Acemhöyük ile kronolojik açıdan daha yakın ilişkiler sergilediğini yansıtmaktadır. Bu sonuç, başta çanak çömlek buluntuları olmak üzere arkeolojik materyal unsurlarından elde edilen verilerle de desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Central Anatolia occupied a central position in Near East organized trade during the Assyrian Trade Colonies Period in the 2nd millennium BC (ca. 2000–1720 BC). During this period, trade centers known as karum and wabartum, established throughout the region, stand out as areas where commercial activities were carried out intensively. While the names and geographical locations of some of these centers are known, the exact locations of certain settlements have still not been definitively identified. This study focuses on Ovaören, an important settlement complex located in Central Anatolia. The Ovaören Settlement is situated to the southwest of Gülşehir district in Nevşehir province, approximately 25 km south of the Kızılırmak River, and archaeologically consists of three main units: Topakhöyük, Yassıhöyük, and the Terrace Area. It is understood that the settlement lies within the boundaries of Central Anatolia, which is considered the core region of the Assyrian Trade Colonies Period, and that it provides new and original data related to this period. The data identified at Topakhöyük and the Terrace Area and dated to the Assyrian Trade Colonies Period have been evaluated through architectural layers, small finds, and especially ceramic material; these findings have been compared with other centers of the period. Through these comparisons, an attempt has been made to determine the position and regional role of Ovaören within the period in question. The data obtained in the context of the colony layer reveal that although Ovaören shows similarities with the Kültepe-Kaniš Karum II and Ib layers in Kayseri, it exhibits chronologically closer relations particularly with Aksaray-Acemhöyük. This result is also supported by the data obtained from archaeological material elements, primarily pottery finds.