Preeklamptik gebelerdeki maternal serum ürik asit ve kalsiyum değerlerinin perinatal sonuçlara etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of maternal serum uric acid and calcium values on perinatal results in preeclamptic pregnancy
- Tez No: 678510
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ MİHMANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Preeklampsi, anne ve fetüs sağlığı açısından önemli bir gebelik komplikasyonudur. Maternal ölümlerin en sık sebeplerinden biridir. Etiyolojisi ve patogenezi tam bilinmemektedir. Ciddi maternal ve fetal sonuçlara neden olabilmektedir. Amaç: Preeklampsiyi öngörebilmek, önleyebilmek ve yönetebilmek klinisyenler için önemlidir. Bu çalışmanın amacı, preeklamptik gebelerde serum ürik asit ve kalsiyum seviyelerinin maternal ve fetal komplikasyonlarla ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Preklampsi tanısı alan 34-40. gebelik haftası arasında doğum yapan 189 kadın çalışmaya dahil edildi. Aynı gebelik haftaları arasında doğum yapan ve hipertansiyonu olmayan 205 kadın kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmaya katılan kadınlara ait bilgiler retrospektif olarak hastane kayıtlarından elde edildi. Bulgular: Preeklampsi tanısı olan gebelerin yaş ortalaması 30,9±6,3, kontrol grubunda ise yaş ortalaması 27,9±6,2 olarak bulundu. Bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı idi(p0,05). Çalışma grubunda doğum haftası 37±1,7, kontrol grubunda ise 38,0±1,4 hafta olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Preeclampsia is a pregnancy complication that plays an important role in maternal and fetal health. It is one of the most common causes of maternal deaths. Its etiology and pathogenesis are not fully known. It can cause serious maternal and fetal complications. Aim: Being able to predict, prevent and manage preeclampsia is important for clinicians. With this study, it was aimed to predict the maternal and fetal complication rates, the length of stay in the hospital and intensive care unit according to serum uric acid and calcium levels. Materials and Methods: 189 women who gave birth between 34 and 40 weeks and were diagnosed with preeclampsia were included in the study. 205 women who gave birth between the same weeks of gestation and did not have hypertension formed the control group. Information on women participating in the study was obtained retrospectively from hospital records. Results: The mean age of pregnant women diagnosed with preeclampsia was found to be 30.9 ± 6.3, while the mean age in the control group is 27.9 ± 6.2. This difference is statistically significant (p 0.05). Delivery time is 37 ± 1.7 weeks in the study group and 38.0 ± 1.4 weeks in the control group.