Determination of gas production kinetics of brassica plants seeds and leaves in goats
Keçilerde brassica grubu bitkilerin gaz üretim kinetiklerinin belirlenmesi
- Tez No: 678557
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, alternatif hayvan yemi olarak Brassica grubu bitkilerin yaprak, kök ve tohumlarının besin kompozisyonu, gaz üretim (GU) potansiyelleri ve enerji değerlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, çeşitli brassica grubu bitkilerden 12 tohum, 7 yumru ve 7 adet yaprak kimyasal kompozisyon ve 24 saatlik gaz üretim kinetikleri belirlenmiştir. Brassica grubu bitkilerin yapraklarında kuru madde, ham protein, yağ, kül, asit deterjan selüloz (ADF) ve nötral deterjan selüloz (NDF) içerikleri değişim sınırları sırasıyla %88,7 (dereotu tohumu) ile %94,1 (hardal ve kenevir); ham protein %35,7 (beyaz lahana) ile %17,90 (dereotu); ham yağ %40,1 (keten) ile %8,5 (dereotu); ham kül %11,40 (hardal) ve %3,1 (keten); ADF %62,1 (dereotu) ve %27,5 (siyah ispanyol turp), NDF %49,7 (kenevir) ve %22,5 (uzun beyaz turp) bulunmuştur. Brassica grubu bitkilerin yapraklarında kuru madde, ham protein, yağ, kül, asit deterjan selüloz (ADF) ve nötral deterjan selüloz (NDF) içerikleri değişim sınırları sırasıyl;, %10,5 (siyah ispanyol turp) ile %4,6 (kırmızı turp ve beyaz şalgam); ham protein %21,4 (kırmızı şalgam) ile %1,4 (mor turp); ham yağ %3,6 (alabaş) ile 0,6 (siyah ispanyol turp); ham kül %20,5 (alabaş) ve %7,8 (kırmızı turp); ADF %32,8 (alabaş) ve 22,1 (kırmızı turp), NDF %32,0 (mor turp) ve %8,6 (uzun beyaz turp) bulunmuştur. Brassica grubu bitkilerin yapraklarında kuru madde, ham protein, yağ, kül, asit deterjan selüloz (ADF) ve nötral deterjan selüloz (NDF) içerikleri değişim sınırları sırasıyla; %14,5 (brokoli) ile %5,5 (tere); ham protein %37,5 (tere) ile %14,6 (kırmızı lahana); ham yağ %6,2 (dereotu) ile 1,1 (kırmız lahana); ham kül %20,6 (roka) ve 6,4 (kırmızı lahana); ADF %42,7 (tere) ve %18,4 (kırmızı lahana), NDF %32,5 (karnıbahar) ve %9,8 (kırmızı lahana) olarak bulunmuştur. 24 saatlik gaz (ml / 0.2 g) üretiminin ortalama brassica tohumları %49 ile kırmızı lahana tohumu en yüksek değere sahiptir. En düşük değer ise %30 turp tohumundan elde edilmiştir. Metan üretim örneğinde elde edilen en yüksek değer %11,50 kenevir tohumudur. En düşük değer ise %10,1 turp tohumundan elde edilmiştir. En yüksek OMD değerleri %59.25 ile kırmızı lahanada, en düşük değer %42.77 ME (MJ/kg DM), %18.26 ile şalgam karışımından, en düşük değer ise %10.19 ile dereotu tohumundan elde edilmiştir. ayrıca, NEL, MJ/Kg DM en yüksek değer %5,81 ile kırmızı lahanada, en düşük değer ise %3.77 hardal tohumundan elde edilmiştir. 24 saatlik gaz (ml/0.2 g) üretiminin ortalama brassica kökü %85 siyah ispanyol turp kökü en yüksek değere sahipken, en düşük değer %35 alabaştan elde edilmiştir. Metan üretimi açısından Beyaz Şalgam %9.8 ve en düşük değer %7.9 daikondan elde edilmiştir. En yüksek OMD değerleri %88.88 ile siyah ispanyol turp kökünde, en düşük değer ise %47.32 ile alabaşlardan elde edilmiştir. ME (MJ/kg DM) %14.82 ile siyah ispanyol turp kökü ortalamasında ve en düşük değer %10.45 ile mor turp kökünden elde edilmiştir. Ayrıca NEL, MJ/Kg DM, ortalama %9,48 ile siyah ispanyol turp kökünde en yüksek değerdir. en düşük değer ise %3.69 ile alabaşlardan elde edilmiştir. 24 saatlik gaz (ml/0.2 g) üretiminin ortalama brassica yaprağı 73 en yüksek değere kırmızı lahana, en düşük değer ise %30 karnabahardan elde edilmiştir. Metan üretimi açısından %10,1 Dereotu ve en düşük değer brokoliden elde edildi %7,85 En yüksek OMD değeri %78,48 ile kırmızı lahanada, en düşük değer ise %42,41 ile karnabahardan elde edildi. ME (MJ/kg DM) %13.05 ile kırmızı lahana anlamına gelirken, en düşük değer %7.85 ile karnabahardan elde edilmiştir. Ayrıca NEL, MJ/Kg DM ortalama %8,1 ile en yüksek değer kırmızı lahanada, en düşük değer ise %3,18 ile karnabahardan elde edilmiştir. İncelenen brassica bitkileri incelenen özellikler açısından farklılık gösterse de araştırma bulguları yem kalite değerlerinin genel olarak yeterli olduğunu göstermektedir. Brassica tohum kökü ve yaprakları ise in vitro metan üretim oranlarına göre düşük anti-metanojenik olarak sınıflandırılır.
Özet (Çeviri)
The nutritional composition, gas production (GU) potentials, and energy values of leaves, roots, and seeds of Brassica group plants as an alternative animal feed were determined in this study. The chemical composition and 24-hour gas production kinetics of 12 seeds, 7 roots, and 7 leaves from different brassica plants were determined in the study. Change limits for dry matter, crude protein, oil, ash, acid detergent cellulose (ADF) and neutral detergent cellulose (NDF) contents in leaves of Brassica group plants were 88.7% (dill seed) and 94.1% (mustard and hemp); crude protein 35.7% (white cabbage) to 17.90% (dill); crude oil 40.1% (flax) to 8.5% (dill); raw ash 11.40% (mustard) and 3.1 (flax); ADF was found 62.1% (dill) and 27.5% (black spanish radish), NDF 49.7% (hemp) and 22.5% (daikon). The limits of change in dry matter, crude protein, oil, ash, ADF and NDF contents in the leaves of brassica plants were 10.5% (black spanish radish) and 4.6 (red radish and radish), respectively. (white turnip); crude protein 21.4% (red turnip) to 1.4% (purple radish); crude fat 3.6% (kohlrabi) to 0.6% (black radishes); raw ash 20.5% (kohlrabi) and 7.8% (red radish); ADF 32.8% (kohlrabi) and 22.1% (red radish), NDF 32.0% (purple radish) and 8.6% (daikon). The limits of change in dry matter, crude protein, oil, ash, ADF and NDF contents in the leaves of Brassica plants are respectively; 14.5% (broccoli) to 5.5% (cress); crude protein 37.5% (cress) to 14.6% (red cabbage); crude fat 6.2% (dill) to 1.1 (red cabbage); raw ash 20.6% (arugula) and 6.4 (red cabbage); ADF was 42.7% (cress) and 18.4 (red cabbage), NDF was 32.5% (cauliflower) and 9.8% (red cabbage). The average brassica seeds of 24-hour gas (ml / 0.2 g) production where 49% red cabbage seed had the highest value. The lowest value was obtained from radish seed 30%. Methane production sample the highest value was obtained was 11.50% the hemp seed. The lowest value was obtained from the radish seed 10.1%. the highest OMD values were found in the red cabbage with 59.25%, The lowest value was obtained from radish seed 42.77% ME (MJ / kg DM), Mix turnip seeds with 18.26, the lowest value was obtained from dill seed 10.19%. also, NEL, MJ/Kg DM the highest value in red cabbage with an average of 5.81%, The lowest value was obtained from mustard seed 3.77%. The average brassica roots of 24-hour gas (ml / 0.2 g) production were 85% black spanish radish root had the highest value and the lowest value was obtained from kohlrabi 35%. In terms of methane production was 9.8% the White Turnip and the lowest value was obtained from daikon 7.9%. The highest OMD values were found in the black spanish radish root with 88.88% and the lowest value was obtained from kohlrabi 47.32%. ME (MJ / kg DM) mean black spanish radish root with 14.82% and the lowest value was obtained from purple radish root 10.45%. Also, NEL, MJ/Kg DM the highest value in black spanish radish root with an average of 9.48%. and the lowest value was obtained from kohlrabi 3.69%. The average brassica leaves of 24-hour gas (ml / 0.2 g) production were 73 Red cabbage had the highest value and the lowest value was obtained from cauliflower 30%. In terms of methane production was 10.1% the Dill and the lowest value was obtained from broccoli 7.85% The highest OMD values were found in the red cabbage with 78.48% and the lowest value was obtained from cauliflower 42.41%. ME (MJ / kg DM) mean red cabbage with 13.05% and the lowest value was obtained from cauliflower 7.85%. Also, NEL, MJ/Kg DM the highest value in red cabbage with an average of 8.1% and the lowest value was obtained from cauliflower 3.18%. Even though the analyzed brassica plants varied in terms of the features examined, the research findings indicate that the feed quality values are generally adequate. Brassica seed root and leaves, on the other hand, are classified as low methanogenic feed sources.