Determination of rumen fermentation kinetics and In-Vitro digestibility of sugar beet pulp products added in cattle diets
Sığır yemlerine katılan şeker pancarı küspesi ürünlerinin rumen fermentasyon kinetiği ve In-Vitro sindirilebilirliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 821296
  2. Yazar: IDIL ELMI DAHIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
DETERMINATION OF RUMEN FERMENTATION KINETICS AND IN-VITRO DIGESTIBILITY OF SUGAR BEET PULP PRODUCTS ADDED IN CATTLE DIETS IDIL ELMI DAHIR Erciyes University, Graduate School of Natural and Applied Science M.Sc. Thesis, August 2023 Supervisors: Prof. Dr. Yusuf KONCA ABSTRACT In this thesis, two studies were conducted to determine the effects of sugar beet pulp (SBP) products and the addition of pectin to dairy cow feeds. In the first study, the chemical compositions, in vitro gas production (GP), methane production (GP) and dry matter (DM) and organic matter digestibility (OMD) and energy values of pectin, cellulose, carboxymethyl cellulose (CMC) and dietary fiber obtained from SBP. In the second study, chemical composition, total GP and MP, in vitro dry matter digestibility (DMD) and OMD values and energy values of addition 0, 0.5 and 1% pectin to dairy cattle rations were determined.
Özet (Çeviri)
SIĞIR YEMLERINE KATILAN ŞEKER PANCARI KÜSPESI ÜRÜNLERININ RUMEN FERMENTASYON KINETIĞI VE IN-VITRO SINDIRILEBILIRLIKLERININ BELIRLENMESI IDIL ELMI DAHIR Erciyes Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Ağustos 2023 Danışman: Prof. Dr. Yusuf KONCA ÖZET Bu tez çalışmasında, şeker pancarı posası (SPP) ve ürünlerinin ile süt ineği yemlerine pektin ilavesinin etkilerini belirlemek amacıyla iki çalışma yapılmıştır. İlk çalışmada pektin, selüloz, karboksimetil selüloz (CMC) ve diyet selülozun kimyasal bileşenleri, in vitro gaz üretimi (GÜ), metan üretimi (GÜ) ve kuru madde (KM) ve organik madde sindirilebilirliği (OMS) ile enerji değerleri incelenmiştir. İkinci çalışmada, süt sığırı rasyonlarına %0, 0,5 ve 1 pektin ilavesinin kimyasal bileşimi, toplam GP ve MP, in vitro kuru madde sindirilebilirliği (KMS) ve OMS değerleri ile enerji değerleri belirlenmiştir.