Avrupa'da internet gazetelerinde yasadışı göç
Illegal migration news in european onli̇ne newspaper
- Tez No: 678568
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Avrupa'da 18. ve 19. yüzyıllardaki yeni buluşların etkisi ve buhar gücüyle çalışan makinelerin üretimde kullanılması Avrupa'daki sermaye birikimini arttırmış ve bu süreçde, sanayi devrimi olarak adlandırılmıştır. Sanayi devrimi ile ortaya çıkan hammadde ihtiyacını karşılamak üzere Avrupalı bazı devletler, Afrika Kıtasından gerekli ham maddeyi elde etme yoluna gitmiş ve bu şekilde Afrika'daki sömürge faaliyetleri başlamıştır. Avrupa devletleri zenginleşirken, sömürge sonrası dönemde de Afrika ulusları yoksulluk, iç savaşlar, gibi çeşitli ağır ekonomik, siyasi bunalımların yaşandığı bölgeler haline gelmiştir. Afrika'dan Avrupa'ya göç hareketleri başlamıştır. Deniz yolu ile, güvenli olmayan deniz taşıtları ve insani ihtiyaçlardan yoksun bir halde, her yıl yüzlerce insan yaşamlarını kaybetmektedir. Bu çalışmada Akdeniz'de bu şekilde yaşamlarını kaybeden göçmenlerin Avrupa ülkelerinde internet gazetelerinde nasıl ele alındığı konu edilmiştir. Bu çerçevede, 2015 ile 2019 yılı ortalarına kadar, Afrika'dan Avrupa'ya yasa dışı göç hareketlilikleri sırasında Akdeniz'de hayatını kaybeden göçmenler hakkında İtalya, İspanya, Almanya, İngiltere ve Fransa'da internet haber sitelerinin yaptıkları haberler eleştirel söylem analizi metodolojik yaklaşımı ile analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu analizler sonucunda yasa dışı göç haberlerinin ele alınış biçimlerinin ideolojik ve sosyolojik sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of new inventions in the 18th and 19th centuries in Europe and the use of steam powered machines in production increased the capital accumulation in Europe and this process was called the industrial revolution. In order to meet the raw material needs that emerged with the industrial revolution, some European countries prefferred to obtain the necessary raw materials from the African continent, and in this way, colonial activities in Africa began. While European countries were getting richer, African nations became regions where various severe economic and political crises such as poverty, civil wars, etc., were experienced in the post-colonial period. Migration movements from Africa to Europe began. Hundreds of people lose their lives every year during see journey due to unsafe boats and lacking of human needs. In this study, it is discussed how immigrants who lost their lives in this journey in the Mediterranean are evaluated in online newspapers in European countries. In this context, the news that are published by Italian, Spanish, German, British and French internet breaking news websites about migrants who lost their lives in the Mediterranean during illegal migration from Africa to Europe between 2015 and 2019 will be analyzed with the methodological approach of critical discourse analysis has been studied. As a result of these analyzes, the ideological and sociological results of news approaches about illegal immigration are obtained.