Alaşehir (Manisa) bağ alanlarında zarar yapan maymuncuk (Coleoptera: Curculionidae) türleri ve mevsimsel aktiviteleri üzerine araştırmalar
Studies on the harmful weevils (Coleoptera: Curculionidae) and their seasonal activities in vineyards of Alaşehir (Manisa) district
- Tez No: 678598
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ANLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Curculionidae (Hortumlu kınkanatlılar), tüm dünyaya yayılmış olan 4.800 cins ve 62.000 türle temsil edilen Coleoptera takımı içindeki en büyük ikinci familyadır. Curculionidae türlerinin bir kısmının asma bitkisinin (Vitis vinifera L. 1753) çeşitli kısımları ile beslendiği bilinmektedir. Bu tezde, 2019 ve 2020 yıllarının 23 Şubat-31 Temmuz tarihleri arasında, Manisa'nın Alaşehir İlçesindeki 6 bağ alanında bulunan Curculionidae familyasına ait ergin böceklerin tür kompozisyonu ve mevsimsel aktivitesi araştırılmıştır. Örnekler temel olarak silikonize elyaf tuzaklar kullanılarak toplanmıştır. Bu tuzaklar Haziran ayına kadar iki gün aralıklarla, Haziran ayından sonra ise beş günde bir toplanmıştır. Çalışma sonucunda, 8 türden 7.080 örnek kaydedilmiştir. Bu türler, Asproparthenis punctiventris (Germar, 1823), Caulostrophus javeti (Desbrochers, 1871), Hypera postica (Gyllenhal, 1813), Lixus albomarginatus (Boheman, 1842), Malvaevora timida (Rossi, 1792), Megamecus shevketi (Marshall & Lodos, 1979), Psallidium maxillosum (Herbest, 1785) ve Strophomorphus porcellus (Schönherr, 1832) türleridir. Bunlardan, 6.487 örnek silikonize elyaf tuzak kullanılarak toplanan M. shevketi türüne aittir. M. shevketi türünün hem 2019 ve hem de 2020 yıllarındaki mevsimsel aktivitesi birlikte değerlendirildiğinde, türün ilk erginlerinin Mart ayının ikinci yarısından sonra ortaya çıkmaya başladığı saptanmıştır. Daha sonra, Nisan ayının başından itibaren ise sayılarının artarak, Nisan ayının ortasında, sonunda ve Mayıs ayının ortasında yüksek popülasyon yoğunluklarına ulaştığı görülmektedir. 2019 ve 2020 yıllarında türün mevsimsel aktivitesi değişiklik göstererek 2019 yılında Nisan ayı sonunda, 2020 yılında ise Mayıs ayı sonunda bu türün popülasyon yoğunluğunun iyice azaldığı belirlenmiştir. Haziran ayı ile birlikte bu türe ait son örneklerin yakalandığı ve Temmuz ayının başından itibaren ise ergin aktivitesinin neredeyse tamamen sonlandığı görülmüştür. Temmuz ayının ikinci yarısından sonra ise hiç örnek toplanamamıştır. Bunlara ek olarak kaydedilen türlerin morfolojik özellikleri tanımlanmış ve şekillendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Curculionidae (Weevils) is the second large family of the order Coleoptera with 4,800 genera and 62,000 species described worldwide. A number of Curculionidae species are known to feed on various parts of the vine plant (Vitis vinifera L. 1753). In this thesis, species composition and seasonal activity of the adult beetles of Curculionidae were studied between 23 February-31 July in 2019 and 2020 in six vineyard locations situated in Alaşehir districts, Manisa province of Turkey. The specimens have been collected using mainly siliconized fiber traps. The traps were checked at two days intervals until June. It has been gathered every five days after June. At the end of the study, 7,080 specimens of 8 species were recorded. These are Asproparthenis punctiventris (Germar, 1823), Caulostrophus javeti (Desbrochers, 1871), Hypera postica (Gyllenhal, 1813), Lixus albomarginatus (Boheman, 1842), Malvaevora timida (Rossi, 1792), Megamecus shevketi (Marshall & Lodos, 1979), Psallidium maxillosum (Herbest, 1785) and Strophomorphus porcellus (Schönherr, 1832). 6,487 specimens of M. shevketi are collected using siliconized fiber traps. When the seasonal activity of the M. shevketi species in both 2019 and 2020 was evaluated together, it was determined that the first adults of the species began to emerge after the second half of March. Later, it is seen that their numbers have increased since the beginning of April, reaching high population densities in the middle of April, at the end of the month and in the middle of May. It was determined that the seasonal activity of the species varied in 2019 and 2020, and the population density of this species decreased at the end of April in 2019 and at the end of May in 2020. It was observed that the last specimens of this species were caught in June and adult activity ceased almost completely as of the beginning of July. It was never collected after second half of July. In addition, the morphological features of the recorded species are described and illusturated.