Hoca Ali Rıza'nın sanatının ortaöğretim peyzaj çalışmalarına katkısı
Contribution of Hoca Ali Rıza's art to secondry education landscape studies
- Tez No: 678634
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma Hoca Ali Rıza'nın peyzaj çalışmaları doğrultusunda 14-15 yaş grubu güzel sanatlar öğrencileri üzerinde yapılan uygulamanın sonuçlarını içermektedir. Ayrıca uygulama öncesi ve sonrası yapılan eğitim ve anket yoluyla, eğitimin sanat öğrencileri üzerindeki etkileri de anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda çalışmanın ilk kısmında Hoca Ali Rıza'nın hayatına ve eserlerine yer verilmiştir. Sonraki kısımlarda ise ortaöğretim kurumlarındaki sanat eğitimleri mercek altına alınmıştır. Son kısımda ise öğrencilerle yapılan uygulama ve anket çalışmalarının analizlerine yer verilmiştir. Yapılan çalışma neticesinde anket öncesinde araştırmacı tarafından verilen derslere katılan öğrencilerin, derslere katılmayan öğrencilerden daha başarılı oldukları görülmüştür. Bu da eğitimin öğrenciler üzerinde olumlu bir etkisinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes the results of the application made on the fine arts students in the 14-15 age group in line with the landscape studies of Hoca Ali Rıza. In addition, it has become accustomed to understand the effects of education on art students through the training and survey conducted before and after the application. In this context, the life and works of Hoca Ali Rıza are included in the first part of the study. In the following sections, art education in secondary education institutions is examined. In the last part, the analyzes of the application and survey studies conducted with the students are given. As a result of the study, it was seen that the students who attended the lessons given by the researcher before the survey were more successful than the students who did not attend the lessons. This shows that education has a positive effect on students.