2. Dönem Seyitömer höyük kazılarında ele geçmiş olan Erken Tunç Çağı dokuma tezgah ağırlıkları
2. Period at excavation of Seyitömer höyük, recovered in Early Bronze Age loom weights
- Tez No: 678636
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN NEJAT BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
“2. Dönem Seyitömer Höyük Kazılarında Ele Geçmiş Olan Erken Tunç Çağı Dokuma Tezgâh Ağırlıkları”isimli bu çalışmada Seyitömer Höyük'ün Dumlupınar Üniversitesi 2006-2014 yılları arasında Prof. Dr. A. Nejat Bilgen tarafından gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkarılan ETÇ dönemine tarihlenen dokuma tezgâh ağırlıkları incelenmiştir. Bu bağlamda müzeye gönderilen envanterlik eserlerin listeleri incelenmiş, buluntuların çizim ve fotoğrafları dijital ortama aktarılmış, çizimler dijital ortamda tekrar (AutoCAD ve Photoshop) çizilmiştir. Bu çalışma kapsamında öncelikle Seyitömer Höyük'ün coğrafi, iklimsel ve jeolojik yapıları incelenmiştir. Ardından höyüğün daha önceki yıllarda yapılan kazı çalışmaları ve stratigrafisi hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ana konusu olan dokuma tezgâh ağırlıklarını daha iyi kavrayabilmek amacı ile öncelikle dokuma ve dokuma ile ilgili bilgiler, daha sonra dokuma tezgâh ağırlıkları ile ilgili tarihsel süreçte ve filolojik belgelerde bizlere aktarılan bilgilere değinilmiştir. Bu doğrultuda Seyitömer Höyük'te açığa çıkartılan ETÇ dönemine tarihlenen dokuma tezgâh ağırlıkları kataloglanmış ve tipolojik açıdan incelenmiştir. Eserler bezeme (motif), form, kesit bakımından gruplandırılarak tipolojik çalışmaya gidilmiştir. Seyitömer Höyük'te açığa çıkartılan bu dokuma tezgâh ağırlıkları, dönemin Batı Anadolu kentlerinde ele geçen benzer buluntular ile karşılaştırılmış, bu doğrultuda tezgâh ağırlıklarının işlevleri, kullanım amaçları ve Seyitömer Höyük'ün bir üretim merkezi olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study entitled“Early Bronze Age weaving loom weights uncovered during the Seyitömer Mound excavations”, weaving loom weights dating back to“EBA”period, uncovered in Seyitömer Höyük's Dumlupinar University excavations carried out by Prof, Dr. A.Nejat Bilgen between 2006 and 2014, were examined. In this context, the lists of the inventory works sent to the museum were examined, the drawings and photographs of the finds were transferred to the digital environment, and the drawings were drawn again in digital environment (AutoCAD and Photoshop). Within the scope of this study, firstly, the geographical, climatic and geological structures of Seyitömer Höyük were examined. Then, information about the excavations and stratigraphy of the mound in previous years was given. In order to better comprehend weaving loom weights, which is the main subject of the study, firstly the information about weaving, then the information about weaving loom weights transmitted to us in the historical process and in philological documents has been mentioned. In this direction, uncovered weaving loom weights dating back to the EBA period in Seyitömer Höyük were cataloged and examined typologically. The works were grouped in terms of decoration and cross section, and typological study has been utilized. The loom weights of these weaving looms uncovered in Seyitömer Höyük were compared with similar findings uncovered in Western Anatolian cities, accordingly, it has been tried to determine the usage and usage purposes of the bench weights and whether Seyitömer Höyük is a production center.