Effect of essential oils, medium-chain triglycerides, and Humic acid feed supplementation on performance, egg quality traits, and antimicrobial activity in laying hens
Yumurta tavuklarında rasyona uçucu yağlar, orta zincirlitrigliseritler ve hümik asit ilavesinin performans, yumurtakalitesi ve antimikrobiyal aktivite üzerine etkileri
- Tez No: 678638
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA, DR. MARİA GALLARDO-PAFFETTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, bitkisel esansiyel yağlar, organik asitler ve orta zincirli yağ asitleri ve bunların karışımlarının yumurta tavuklarının performans, yumurta kalite özellikleri, kan değerleri ve antimikrobiyal aktivite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, 38 haftalık yaşta toplam 162 adet Lohman beyaz yumurta tavuğu, 9 muamele grubuna 6 tekerrürlü olarak yerleştirilmiş ve her kafese 3 tavuk konulmuştur. Muamele grupları şu şekildedir: 1) Kontrol (K, katkısız grup), 2) Yemlere 0.75 g / kg uçucu yağ karışımı ilavesi (EY), 3) Yeme 0,525 g / kg hümik asit ilavesi (HA), 4) 0.22 g / kg orta- zincirli yağ asitleri karışımı (OZYA), 5) EY+HA+OZYA karışımından 0.75 g / kg ilavesi (KAR0,75) ve 6) EY+HA+OZYA karışımından 0.50 g / kg ilavesi (KAR0,50) kullanılmıştır. Rasyona EO, HA ve OZYA ve karışımlarının ilavesinin canlı ağırlık artışı üzerinde önemli bir etkisi bulunmamış, ancak vücut ağırlığı değişimini biraz artırdı, 0.75 karışım işlemi çalışma boyunca yem tüketimini statik olarak artırırken, HA ve OZYA yem tüketim oranını düşürdü. Ayrıca, Kontrol tedavisinde yemden yararlanma oranı artırılmış ve K grubunda günlük yumurta verimi ve yumurta kütlesi, EO, HA ve OZYA eklenmiş gruplara göre azalmıştır. Yumurta kalitesine göre EO, HA ve OZYA eklenmesi (5. ve 8.) dönemlerde yumurta ağırlığını arttırmıştır. Ancak yumurta sarısı rengi ve Haugh ünitesi üzerinde yapılan işlemler arasında statik olarak önemli bir fark yoktu. (3., 4., 5. ve 6.) periyotlarda Yumurta sarısı parlaklığı (L*) K grubunda daha yüksek iken (2. ve 7.) periyotlarda daha düşüktü. HA 5. periyotta yumurta sarısı kızarıklığını (a*) arttırırken, OZYA 6. periyotta yumurta sarısı kızarıklığını arttırırken, 7. periyotta Kontrol grubundaki yumurta sarısı kızarıklığı daha yüksekti. 1. periyotta yumurta sarısı sarılığı (b*) diğer gruplara göre K grubunda daha yüksekti. Bu EO'lara ek olarak, HA, OZYA, K grubuna göre yumurta kabuğu ağırlığı ve kalınlığını artırmıştır. Yumurta kabuğu yüzey alanı kontrol grubunda (6. ve 7.) dönemlerde daha yüksekti. Yeme EO, HA ve OZYA eklenmesi, E.coli, Klebsiella spp., Staphylococcus spp., C. albicans, Total Gr pozitif, Total Gr negatif popülasyonlarını K grubuna göre önemli derecede azaltmıştır. Katkı maddelerinin kan parametreleri üzerinde etkisi önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of herbal essential oil, humic acid, and medium-chain fatty acids and their mixtures on production performance, mortality, egg quality, fecal microbial population, and blood serum components. In the study, a total of 162 Hy-line W80 laying hens at 38 weeks of age were placed in 9 treatment groups with 6 replications and 3 chickens in each cage. Treatment groups were as follows: 1) Control (C, no feed additives), 2) Addition of 0.75g / kg mixture of essential oils mixture to feed, 3) Addition of 0.75 g / kg humic acid to feed, 4) 0.75 g / kg medium-chain, a mixture of fatty acids, 5) addition of mixture containing 0.75 g / kg essential oil, 0.75 g / kg humic acid, and of 0.75 g / kg medium-chain fatty acids to the feed and 6) addition of mixture containing the 0.50 g / kg essential oils, 0.50 g/ kg humic acid, and 0.50 g / kg medium-chain fatty acids were used. From the results of the study, EOs, HA and MCT had no significant effect on body weight gain but, slightly increased the bodyweight change, 0.75 mixture treatment statically increased the feed consumption throughout the study, while HA and MCT reduced the feed consumption rate. Moreover, the feed conversion ratio was increased in the C group, and the daily egg yield and egg mass were reduced in the C according to the treatments supplemented EOs, HA, and MCT. EOs, HA, and MCT inclusion increased the egg weight in the (5th and 8th) periods based on egg quality. EOs increased the egg yolk height in the (7th) period. But statically there was no significant difference among the treatments on egg yolk color, and Haugh unit. During the (3rd, 4th, 5th, and 6th) periods egg yolk brightness (L *) was higher in the Control but it was lower on (2nd and 7th) periods. HA increased the egg yolk redness (A *) in the 5th period, also MCT enhanced the egg yolk redness during the 6th period while in the 7th period the egg yolk redness was higher in the Control. In the 1st period Egg Yolk yellowness (B*) was higher in the control compared to the other treatments. In addition to that EOs, HA, and MCT increased the eggshell thickness and eggshell weight. The Surface Area was also higher in the control treatment on eggshells during the (6th and 7th) periods. The supplementation of EOs, HA, and MCT Positively decreased the microbial Populations of E.coli, Klebsiella spp., Staphylococcus spp., C.albicans, Total Gr positive, Total Gr negative compared to the control treatment. There was no effect on Hematological parameters.