Giyilebilir teknolojiler ve bir performans örneği
Wearable technologies and a performance model
- Tez No: 678667
- Danışmanlar: PROF. SÜREYYA TEMEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsanın fiziksel yetkinliğinin çoğaltılmasına katkı sağlayan giyilebilir teknolojili ürünler, 21. yüzyıldaki bilimsel gelişmeler ve dijital devrimle paralel olarak adeta insan vücudunun bir parçası haline gelmektedir. Sanat alanında insan bedeniyle ilişkili olarak kostümü oluşturan parçalarda teknolojinin kullanılması 19. yüzyıldaki endüstri devrimleriyle başlamıştır. Bu yıllarda sahne sanatlarında ilk örnekleri dans gösterilerinin kostümlerinde görülen yenilikçi ve giyilebilir teknolojilerin, 20. yüzyılda performans sanatında kullanılan kostümlere de öncülük ettiği söylenebilir. Diğer sanat alanlarında olduğu gibi tiyatroda da her çağda teknolojinin yapımlarda kullanılması söz konusudur. Ancak teknolojinin yapımlarda uygulanması çoğunlukla dekor ve ışık tasarımlarında söz konusu olmaktadır. Kostümlere yeni teknolojilerin entegre olması ise geleneksel sahne pratiğinde yok denecek kadar azdır. Bu çalışmada, giyilebilir teknolojilerin sahnede kullanımına örnek oluşturmak üzere bir realizasyon yapılmıştır. Çalışmada örnek olarak verilen uygulamalar ve seçilen eser için yapılan realizasyon göstermektedir ki, yeni teknolojiler kostümlerde tasarım rejisi ile kullanılabilir ve yoruma katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Wearable technology products, which contribute to the enhancement of human physical competence, become a part of the human body in parallel with the scientific developments and digital revolution in the 21st century. The use of technology in the parts that make up the costume in relation to the human body in the field of art started with the industrial revolutions in the 19th century. It can be said that the innovative and wearable technologies, the first examples of which were seen in the costumes of dance performances in these years, pioneered the costumes used in performance art in the 20th century. As in other fields of art, technology is used in productions in every age in theatre. However, the application of technologyin productions is mostly a matter of decor and lighting designs. The integration of new technologies into costumes is almost non-existent in traditional stage practice. In this study, a realization was made to create an example of wearable technologies. The applications given as examples in the study and the realization made for the selected work show that new technologies can be used in costumes with the design regie and can contribute to interpretation.