Manisa ilinde Tachinidae (Hexapoda: Diptera) türleri üzerinde faunistik çalışmalar
Faunistic studies on Tachinidae (Hexapoda: Diptera) species in Manisa province of Turkey
  1. Tez No: 678729
  2. Yazar: İSMET ALTAY SOYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Manisa ilininin Tachinidae (Diptera) faunasını ortaya koymak için 2016-2020 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Bu maksat için ili temsil edecek şekilde seçilen 5 ilçenin (Salihli, Sarıgöl, Selendi, Soma, Şehzadeler) kültür ve doğal alanlarından Tachinidae örnekleri toplanmıştır. Ayrıca farklı böcek takımlarına ait türler laboratuvarda kültüre alınarak parazitoit olarak yaşayan Tachinidae türleri elde edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, Exoristinae altfamilyasından 4 cinse bağlı 5 tür, Tachininae altfamilyasından 5 cinse bağlı 8 tür, Dexiinae altfamilyasından 3 cinse bağlı 4 tür ve Phasiinae altfamilyasından 9 cinse bağlı 18 tür olmak üzere toplamda 35 tür tespit edilmiştir. Bunlar içerisinden Estheria cristata (Meigen, 1826), Cistogaster globosa (Fabricius, 1775) ve Cylindromyia gemma (Richter, 1972) ülkemiz için yeni kayıt niteliğindedir. Ele alınan toplam 35 türün literatür yardımı ile sinonimleri, konukçuları, dünyadaki ve Türkiye'deki dağılışları hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca ülkemiz için yeni kayıt olarak belirlenen türlerin tanımlarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 2016-2020 to reveal the Tachinidae (Diptera) fauna of Manisa province. For this purpose, Tachinidae samples were collected from the cultural and natural areas of 5 districts (Salihli, Sarıgöl, Selendi, Soma, Şehzadeler) that were selected to represent the province. In addition, the species belonging to different insect orders were reared under laboratory conditions to obtain the Tachinidae species living as parasitoid. totally, 35 species were determined and identified during the study. These were 4 genera and 5 species belonging to Exoristinae subfamily, 5 genera and 8 species belonging to Tachininae subfamily, 3 genera and 4 species belonging to Dexiinae subfamily, 9 genera and 18 species belonging to Phasiinae subfamily. Estheria cristata (Meigen, 1826), Cistogaster globosa (Fabricius, 1775) and Cylindromyia gemma (Richter, 1972) were recorded for the first time in Turkey. The synonyms, distributions in the wold and Turkey and hosts known of Turkey of the identified species were also given. In addition, the species that are newly recorded for Turkey were identified.