Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personelinin kariyer planlamasında duygusal zekanın rolü
The role of emotional intelligence in career planning of Youth and Sports Provincial Directorate staff
  1. Tez No: 678728
  2. Yazar: ALİ DİLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı kariyer planlaması ile duygusal zekâ arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği uygulanmıştır. Oluşturulan anket formunda Kariyer Yönetimi Ölçeği ile Duygusal Zekâ Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, 2020 yılında Temmuz-Ekim ayları içerisinde Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde çalışan görevde yükselme statüsündeki kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 185 kişiden elde edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS istatistik programında analiz edilerek değerlendirilmeye çalışılmıştır. Kariyer Yönetimi Ölçeği ve Duygusal Zekâ Ölçeği ile ilgili verilerin istatistiğinde çarpıklık ve basıklık değerlerinin normal dağılım göstermesi ile ikili gruplarda T-testi, ikiden fazla değişkenlerin karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans analizi (Anova) kullanılmış olup, farklılıkların hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek için Post Hoc Tukey HSD testi kullanılmıştır. Pearson Korelasyon analizi uygulanarak Kariyer Yönetimi ve Duygusal Zekâ arasında ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonunda duygusal zekâ düzeyi ve alt boyutları ile kariyer yönetimi arasında olumlu yönde istatistiksel olarak anlamlı fakat zayıf bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca kadınların erkeklerden, evlilerin bekarlardan daha yüksek duygusal zekâ düzeyine sahip olduğu anlaşılmıştır. Eğitim düzeyi yükseldikçe duygusal zekâ düzeyinin de yükseldiği araştırmanın sonuçlarından biridir. Çalışanların ve yöneticilerin kariyer yönetimi, planlama ve geliştirme süreçlerinde duygusal zekâ faktörünün etkilerini dikkate almaları önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study is to investigate the relationship between career planning and emotional intelligence. Questionnaire technique was used as data collection method in the research. Career Management Scale and Emotional Intelligence Scale were used in the created questionnaire. The data collected from 185 people working in the Antalya Youth and Sports Provincial Directorate, who were selected by the convenience sampling method in promotion status between July and October in 2020. The obtained data were analyzed and evaluated in the SPSS statistics software. With the normal distribution of skewness and kurtosis values in the statistics of the Career Management Scale and Emotional Intelligence Scale, T-test was used in paired groups, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used to compare more than two variables, and the Post Hoc Tukey HSD test was used to determine which groups the differences originated from. By applying Pearson Correlation analysis, the relationship between Career Management and Emotional Intelligence was tried to be determined. As a result of the research, a positive statistically significant but weak relationship was found between emotional intelligence level and its sub-dimensions and career management. In addition, it has been found that women have higher emotional intelligence levels than men and married people than singles. It is one of the results of the study that the higher the education level, the higher the emotional intelligence level. It is important for employees and managers to consider the effects of the emotional intelligence factor in career management, planning and development processes.