Konutlarda minimalist yaklaşım; Konya örneği
Minimalist approach to housings; Konya case
- Tez No: 678744
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Minimalizm, 1910'larda ressam Kazimir Malevich'in sanatı sadeleştirme düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. Minimalizm her ne kadar sanatta, müzikte, edebiyatta yer alsa da aynı zamanda bir yaşam kültürü olmuştur. Bu ekolun yankıları iç mekân donatılarına da yansımış olup birçok tasarım, teknoloji kullanımı ile büyük değişiklikler göstermiştir. Türkiye mimarisinde yer edinmeye çalışan Minimalizm için yazılan bu tez, Minimalist yaklaşımın ulusallık kazanma aşaması ve yerel uyarlamaları dahil birçok alanda etkilerinin kapsamlı araştırılması neticesinde Konya'daki mimarlık tasarılarına ışık tutacak niteliktedir. Tez çalışması kapsamında Konya'da 2013 yılından sonra ve 40 ila 65 m2 alan aralığında, sosyokültürel yönüyle aynı özelliklere sahip bölgelerdeki belirlenen küçük konutlar incelenmiştir. Bu tez çalışmasında Minimalizm kavramının, konutların hem mimarisini hem iç mimarisini ele alıp özünü kavrayabilmek ve analiz etmek amaçlanmıştır. Hem internet kaynakları hem de yazılı kaynaklardan araştırmalar yapılarak literatür taraması yapılmıştır. Konu hakkındaki makaleler, kitaplar, yazılmış tezler, dergiler okunarak teze dair çıkarımlarda bulunulmuştur. İncelenen yapıtlar karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılarak benzer ve farklılıklarıyla araştırmaya dahil edilmiştir. Konutların yerinde fotoğraf çekimleri ve ölçümleri yapılıp planları çizilerek tez çalışmasına açıklık getirilmiş ve tez içeriği desteklenmiştir. Sonuç olarak Türkiye'de değişen yaşam koşulları; geniş aile yapısından çekirdek aileye geçişte, aile içerisindeki fert sayılarının düşüşünde ve bireysel yaşam tarzının artışında konut tercihleri ve mimarisini değiştirmiş, 1+1 ve 2+1 daireler tercih edilmeye başlanmış ve giderek de popülerliği artırmıştır. Konya'da mahremiyet duygusu taşıyan aileler için bu konutların uygun olmadığı, tek kişilik veya kalabalık olmayan aile yapısına alternatif sunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Minimalism emerged around 1910s with the idea of simplifying the art by painter Kazimir Malevich. Although minimalism has taken place in the art, music and literature, it also has been a culture of life. This thesis written for minimalism trying to gain a seat in the architecture of Turkey, is such as to light the way to the architectural designs in Konya as a result of detailed research of its effects in many areas including the stages of gaining nationality and local adoptations of minimalist approach. Within the scope of the thesis study, the small houses determined in Konya after 2013 and in the area of 40 to 65 m2, in regions with the same socio-cultural aspects were examined. In this thesis study, the purpose is to comprehend the essence of both the design and interior architecture of houses by discussing the minimalism concept. Literature survey has been done by researching both internet and written sources. Inferences have been made about the thesis by reading articles, books, dissertations written before, and journals about the the topic. The works have been analysed by the similarities and differences, and comparative analysis method has ben used. The pictures of the houses have been taken, they were measured in their places, and their plans were drawn. Thus, the thesis study has been clarified and the content of it has been supported with them. As a result, changing living conditions in Turkey; In the transition from the extended family structure to the nuclear family, the decrease in the number of members in the family and the increase in the individual lifestyle, housing preferences and architecture have changed, 1+1 and 2+1 apartments have started to be preferred and gradually increased their popularity. These houses are not suitable for the families who are sensitive to the feeling of privacy, and it has been determined that they are offering an alternative to the single or uncrowded family structure.