Türkiye'deki üniversite kütüphanelerinde sosyal medyanın etkin kullanımı ve analizi
Effective use and analysis of social media at university libraries in Turkey
  1. Tez No: 678743
  2. Yazar: FİKRET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ARSLANTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Üniversite kütüphaneleri sosyal medyanın etkin kullanımı konusunda önemli ölçüde etkilenmiş ve davranış olarak değişimler yaşamıştır. Yoğun bir şekilde kullanılan sosyal medya platformlarında üniversite kütüphaneleri oldukça yüksek oranlarda görüntülenmeye sahip olabilen yasal duyurular yapabilmekte ve kullanıcıları ile etkileşime girebilmektedirler. Sosyal medyayı en etkin şekilde kullanarak kullanıcıları ile etkili bir iletişim kurmayı amaçlayan üniversite kütüphanelerinin, kullanıcılarıyla olan etkileşimlerine ilişkin sosyal medya analizi gerçekleştirmeleri son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya analizi sayesinde üniversite kütüphaneleri; anlık olarak sosyal medya üzerinde ne kadar konuşuluyor olduklarını takip edebilmekte ve bu konuşmalardan elde edebilecekleri bilgilerden hareketle kullanıcı taleplerine ve sağladıkları hizmetlere yönelik stratejiler geliştirebilmektedirler. Sosyal medyanın sunduğu etkileşim ve iletişim fırsatları ile bilgiye erişim konusunda Facebook Twitter, Instagram ve YouTube gibi sosyal medya araçları yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'deki üniversite kütüphanelerinde kullanılan sosyal medya hesaplarından takipçi sayısı, beğeni sayısı ve gönderi sayısı gibi birçok veri toplanmıştır. Elde edilen veriler Excel ve NodeXL programları ile analiz edilerek sosyal medyanın etkin kullanılması yönünde bir yol haritası sunulmuştur. Sosyal medya hesabının oluşturulmasından, gönderilere yapılan yorum ve bildirimlere geri dönüş sağlanmasına kadar adım adım hazırlanan bu yol haritası, üniversite kütüphanelerinde sosyal medyanın kullanımına ilişkin Sosyal Medya Etkin Kullanım Kılavuzu olarak adlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
University libraries have been significantly affected by the effective use of social media and their attitudes towards social media have changed. On social media platforms, university libraries can post legal notices which might be viewed many times, and can interact with their users. It is important for university libraries, aiming to communicate effectively with their users by using social media in the most effective way, to perform social media analysis for the purpose of understanding their interactions with followers. Thanks to social media analysis, university libraries can monitor their popularity on social media platforms and develop strategies for their services and emerging user demands based on the information obtaining from interactions with followers. In order to access information with interaction and communication opportunities, social media networks such as Facebook, Twitter, Instagram, and YouTube are widely used. In this study, data such as the number of followers, likes, and posts were collected from university libraries' social media accounts in Turkey. Excel and NodeXL were used to analyze the data, and a roadmap was presented for the effective use of social media. This roadmap, from creating a social media account to providing feedback on followers' comments, was built step by step and called“Guidelines on Effective Use of Social Media”in university libraries.