Afganistan halı ve kilim dokumacılığı sektör analizi: Herat ili örneği
Afghan carpet and rug weaving sector analysis: The case of Herat province
  1. Tez No: 678780
  2. Yazar: HABIBULLAH ELTAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ DOKUZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Afgan el dokuması halı ve kilimleri, yüzlerce yıldır Afgan sanatının ve kültürünün sembolü olarak bilinmektedir. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan bu ürün üretim, tasarım, kalite, istihdam yaratma potansiyeli ve döviz girdisi sağlama gibi özellikleriyle ekonomide ve özellikle Afganistan ihracatında önemli ve stratejik bir konuma sahiptir. El dokuma halıları İran, Pakistan, Türkiye, Hindistan ve Çin gibi ülkelerde üretilmekte ve bu ülkeler Afganistan el dokuma halı sektörünün dünya pazarlarındaki en önemli rakipleri arasında yer almaktadır. Afgan halı sektöründe, iki milyondan fazla kişi halı dokumacılığında, bir milyondan fazla kişi ise ilgili işlerde çalışmaktadır. Bu sektör, ülkenin ekonomik büyümesinde ve kırsal alanların kalkınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Uzun bir durgunluğun ardından sektör yeniden büyümeye başlamış ve ihracat 2001'de 4 milyon dolar iken 2005'te 240 milyon dolara yükselmiştir. Ancak ülkenin iç sorunları ve sektöre devlet ve özel sektör desteği olmaması nedeniyle ihracat 2019 yılında 29,6 milyon dolara düşmüştür. Afganistan her bölgesinde halı dokumacılığı yapılmakta olup ana halı üretim ve ticaret merkezleri Kabil, Herat, Faryab, Andhoy, Belh ve Kunduz'dur. Araştırmada önemli bir halı dokuma merkezi olan Herat ili ele alınmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre Afganistan halı ve kilim üretiminin yaklaşık %10'unun Herat'ta yapıldığı, sektörün iyi yönetilmesi durumunda 100 milyon doların üzerinde gelir elde edileceği tespit edilmiştir. Afganistan'da el dokuma halı ve kilimin metrekare başına ortalama satış fiyatları 50-100 dolar arasıyken, dünya pazarlarında bu fiyat 400-500 dolar arası tahmin edilmektedir. Herat halı dokumacılarının %63'ü çalışmalarına devam edebilmek için krediye ihtiyaç duymakta ve %62'si makine halısı ithalatından olumsuz etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Afghan hand-woven carpets and rugs are referred to as a symbol of Afghan art and culture for hundreds of years. This product, which incorporates a history of many thousand years, has a crucial and strategic position within the economy and particularly within the export of the Islamic State of Afghanistan due to options like production, design, quality, the potential for job creation, and exchange influx. Handmade carpets are made in countries like the Asian nations, Pakistan, Turkey, India, and China, and these countries are among the foremost important competitors of Afghanistan's handmade carpet business in international markets. In the Afghan carpet sector, over 2 million people are engaged in carpet weaving and more than one million others are engaged in related jobs. This sector plays a key role within the country's economic process in addition to the development of rural areas. After a protracted recession, the industry began to grow again, with exports rising from $ 4 million in 2001 to $ 240 million in 2005. however, because of the country's internal issues and therefore the lack of presidency and private sector support for the industry, its exports fell to $ twenty-nine.6 million in 2019 Carpet weaving is completed in most is done of the country and also the main centres of carpet production and trade are national capital, Herat, Faryab, Andkhoy, Balkh and Kunduz. According to the results of this research, it was found that 10% of the country's carpet and kilim production is done in Herat city, and if properly managed, the revenue of over $ 100 million are going to be obtained. In Afghanistan, the average sales price of hand-woven carpets and rugs is between 50-100 dollars per square meter, while in world markets this price estimated between 400-500 dollars. 63% of herat carpet weavers are in serious need of credit to continue their work and also 62% of them have complained regarding the import of machine-made carpets.