Yeni nesil kompozit dış gövdeli bir Wankel motorunun ısıl ve mekanik performans analizi
Thermal and mechanical performance analysis of a Wankel engine with outer body from new generation composites
- Tez No: 678783
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SÜRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada mevcut olan bir Wankel motorunun 3 boyutlu modellemesi yapılarak bu model üzerinde ısıl ve mekanik performans analizleri yapılmıştır. Mevcut motorun soğutma sistemlerinin devre dışı bırakılması durumunda motor gövdesi üzerinde meydana gelen sıcaklık artışı ve genleşme miktarı incelenmiştir. Krank milinin 6000 devir/dk hızında döndüğü kabul edilmiştir ve yanmanın stokyometrik olarak gerçekleştiği kabulü yapılmıştır. Krank mili açısına bağlı olarak hacim ve yüzey alanındaki geçici değişiklikler SOLIDWORKS yazılımı kullanılarak hesaplanmıştır. Daha sonra motor, tek boyutlu bir motor tasarım ve simülasyon aracı olan GT-SUITE yazılımı kullanılarak modellenmiştir. Tek boyutlu analizler için öncelikle geometrik ve dinamik benzerlik kriterlerine uygun olarak mevcut Wankel motor ve 4 zamanlı motorlara benzetilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bu konu ile ilgili literatürdeki çalışmalarla uyumludur. Daha sonra ısıl ve mekanik performans sonuçlarını detaylı olarak incelemek için 3 boyutlu analizler yapılmıştır. Bu aşamada Ansys programı kullanılmıştır ve model analize uygun hale getirilmiştir. Analizde başlangıç verileri olarak GT-SUITE programnımdan elde edilen ısı akışı, ısı iletkenlik katsayısı ve sıcaklık değişkenleri Ansys programına zamana bağlı olacak şekilde tanımlanmıştır. motorun çalışma süresi 2700 saniye olarak belirlenmiştir ve krank mili dönüş hızı 6000 devir/dk olacak şekilde sabit tutulmuştur. Analiz sonuçlarında alüminyum gövde modeli üzerinde 98,34 °C sıcaklık farkı ve segmanların temas ettiği gövde iç yüzeyinde 0,609mm değerinde genleşme olduğu görülmüştür. Elde edilen bu veriler literatür araştırmalarımızda elde etiğimiz verilere yakın ve mantıklı sonuçlardır. Bu çalışma sayesinde Wankel motorları için tasarım aşamasında soğutma modelleri geliştirilebileceği ve analizlerinin yapılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal and mechanical performance analyses have been conducted by constructing 3D modelling of an existing Wankel engine. In case the cooling systems of the current engine are disabled, the temperature increase and thermal expansion of the engine housing have been investigated numerically. It is assumed that the crankshaft rotates at a speed of 6000 rpm. In addition, combustion is supposed to occur stoichiometrically. Transient changes of the volume and surface area depending on the crankshaft angle has been calculated using SOLIDWORKS software. After that, the current engine has been modelled using GT-SUITE software which is a one dimensional engine design and simulation tool. For one dimensional analyses, firstly geometric and dynamic similarity rules of a standard 4-stroke engine have been applied to the Wankel engine. The results obtained are compatible with that of the studies on this topic in the literature. After that, 3-dimensional analyses have been conducted to investigate the thermal and mechanical performance results in detail. For this purpose, ANSYS software has been utilized and the engine model has been prepared for the 3D analyses. Heat flow, heat conductivity coefficient and temperature variables obtained from GT-SUITE program are defined in the Ansys program as the initial conditions for the transient simulations. The calculation time of the engine is determined as 2700 seconds and the crankshaft rotation speed is kept constant at 6000 rpm. Temperature difference of 98.34 °C is obtained in the engine model with the aluminium housing from the simulations. Also, expansion of 0.609 mm is obtained on the inner surface of the body, where the rings contacted. These results are logical and compatible with the data we have obtained in our literature review. Due to this study, it is estimated that cooling system models of Wankel engines can be developed and analysed at the design stage.