Sac metal birleştirmelerinde lazer kaynak dikiş formlarının kaynak özelliklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of laser welding seam forms on welding properties in sheet metal joints
- Tez No: 678793
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada lazer kaynağının genel kullanım alanları, otomotivdeki yeri, önemli parametreleri ve lazer dikiş geometrilerinin farklı birleştirme tiplerinde, farklı yükleme koşullarındaki etkileri araştırılmıştır. Lazer gücü ve kaynak hızı parametrelerinin kaynak nüfuziyetine etkileri makro boyutta incelenmiştir. Belirlenen optimum kaynak parametreleri ile farklı dikiş geometrilerinde kaynaklar uygulanmış ve farklı yükleme koşullarında testlere tabi tutulmuşlardır. Yapılan bu çalışmaların, mevcut durumda endüstride kullanılan birleştirme yöntemlerinin yerine lazer kaynak yöntemi kullanımında uygun dikiş formu seçim aşamasına yardımcı olacağı öngörülmektedir. Böylelikle proses aşamaları kısalacak ve optimum şekilde kaynak prosesi gerçekleştirilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the general usage areas of laser welding, its place in automotive, its important parameters and the effects of laser seam geometries on different joining types and different loading conditions were investigated. The effects of laser power and welding speed parameters on weld penetration have been studied in a macro scale. Welds in different seam geometries were applied with the determined optimum welding parameters and they were subjected to tests under different loading conditions. It is predicted that these studies will help the appropriate seam form selection stage in the use of laser welding method instead of the joining methods currently used in the industry. In this way, the process steps will be shortened and the welding will be performed in an optimum way.