Kara kuşburnu (Rosa pimpinellifolia L.) ilave edilen siyah çayın bazı biyoaktif bileşenlerinin belirlenmesi
Determination of some bioactive components of Rosa pimpinellifolia L. added black tea
  1. Tez No: 678815
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma kapsamında Bayburt ilinde doğal olarak bulunan kara kuşburnu (Rosa pimpinellifolia L.) meyvesi kurutularak siyah çaya eklenmiştir. Sıcak ve soğuk infüzyon yöntemleri ile sade kara kuşburnu çayı, sade siyah çay ve meyve ilave edilmiş siyah çay örnekleri hazırlanmıştır. Sonra elde edilen çay örneklerinin antioksidan özellikleri ve toplam flavonoid, toplam monomerik antosiyanin, askorbik asit, malik asit ile glukoz içerikleri belirlenmiştir. Ayrıca toplam fenolik madde miktarı, LC-MS/MS cihazıyla fenolik bileşen profili ve bazı fizikokimyasal özellikleri belirlenmiştir. İlaveten çay örnekleri duyusal analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, black rosehip (Rosa pimpinellifolia L.) fruit, which is found naturally in Bayburt province, was dried and added to black tea. By using hot and cold infusion methods, pure black rosehip tea, pure black tea and fruit added black tea samples were prepared. Then, antioxidant properties and total flavonoid, total monomeric anthocyanin, ascorbic acid, malic acid and glucose contents of the obtained tea samples were determined. In addition, total phenolic content and polyphenol content (by LC-MS/MS) and some physicochemical properties were determined. Additionally, the tea samples were subjected to sensory analysis.