Kadınlarda glomerül filtrasyon hızının koroner arter hastalığı varlığı ve yaygınlığını predikte etmedeki değeri
The value of glomerular filtration rate in predicting coronary artery appearance and extent in women.
- Tez No: 678833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞULE KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hızlanmış ateroskleroz son dönem böbrek hastalığının bir sonucu olarak bildirilmektedir. Çalışmamızda kadın populasyonundaki hesaplanmış GFR değerleri ile KAH yaygınlığı arasındaki lineer korelasyonun gösterilmesi GFR nin koroner arter hastalığı şiddetini etkileyen veya öngörücü bir parametre olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte hastaların bazal demografik özelliklerinde koroner risk faktörlerinin homojen dağılım göstermemesi (HT, Düşük HDL, yaş), GFR düşüklüğünün KAH için bağımsız bir risk faktörü mü yoksa bu koroner risk faktörlerine bağlı renal tutulumun bir göstergesi mi olduğu konusunda net bir fikir sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
Coronary atherosclerosis has been reported as a consequence of end-stage renal disease. Our study showed in woman population that calculated GFR values were predicted the presence of coronary artery disease. Calculated GFR values had lineer corelation with coronary severity (gensini score values). However, the inhomogeneous distribution of coronary risk factors (HT, Low HDL, age) in the baseline demographics of the patients did not provide a clear idea whether low GFR is an independent risk factor for CAD or an indicator of renal involvement due to these coronary risk factors.