Sermaye yapısı kararları ve çeşitli finansal göstergeler arasındaki ilişki: Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (WAEMU) bölge işletmeleri üzerine bir uygulama
Relationship between capital structure decisions and variousfinancial indicators: Evidence from West African Economicand Monetary Union (WAEMU) regional companies
  1. Tez No: 678832
  2. Yazar: AFISSOU BADIROU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Sermaye yapısı son yıllarda çok tartışılan bir konu olmuştur. Çalışmamız sermaye yapısı kararları ve çeşitli finansal göstergeleri arasındaki ilişki incelemiştir. Statik ve dinamik panel veri teknikleri kullanılarak, çalışma 1998-2018 döneminde BRVM borsasından 29 finansal olmayan şirkete dayanmaktadır. Çalışma, makroekonomik faktörlerin etkisi ve firmaya özgü değişkenlerin sermaye yapısı kararı üzerindeki etkisi de dahil olmak üzere üç ana bölüme ayrılmıştır. Finansman seçimi sadece sağlam bir özelliğe değil, aynı zamanda kısa ve uzun vadeli dönemlerde ekonominin evrimine de bağlı bir süreçtir. Böylece sermaye yapısı seçiminin firma performansı ve piyasa riskine maruz kalma üzerindeki ilgili etkisi son kısımlarda tartışılmıştır.Ampirik çalışmaların çoğu gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlara dayanmıştır. Bu çalışma, Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (WAEMU) borsasından şirketlerin sermaye yapısının iticilerini araştırarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Finansman kararlarının belirleyicileri açısından, sonuçlar makroekonomik ve kurumsal ortamın yanı sıra belirli firmaya özgü özelliklerin bir sermaye yapısının seçiminin açıklanmasında önemli faktörler olduğunu göstermektedir.Genel olarak firmalar, enflasyonun yüksek olduğu, faiz oranlarının yüksek olduğu ve para arzının arttığı dönemlerde dış finansman yerine iç finansmanı tercih ediyor, çünkü bu koşullar dış finansman elde etme maliyetini artırmaktadır. Firmalar dış finansmana başvurmak zorunda kaldıklarında borcu yeni hisse sermayesi yerine tercih etmektedirler. Sonuç, yöneticinin kararının hem Hiyerarşik Sırası Teorisini (POT) hem de Denge Teorisini (TOT) takip ettiğini göstermektedir. Firma performansı ile ilgili olarak, ilişki performans göstergelerine ve ayrıca borç oranı ölçüsüne bağlıdır. Çoğu zaman, sermaye yapısının karlılıkla olumsuz ilişkili olduğu ve POT teorisini desteklediği ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmanın sonuçları, statik ve dinamik denge modelinde bir şirketin sermaye yapısı ile piyasa riski arasında olumlu bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Capital structure has been a widely discussed research topic in recent years. Our study examines the relationship between capital structure decisions and various financial indicators. By using static and dynamic panel data techniques, the study is based on 29 non-financial companies from BRVM stock Exchange during the 1998-2018 period. The study is subdivided into three main parts including the influence of macroeconomic factors along with firm-specific variables on capital structure decisions. Financing choice is a process that depends on not only a firm characteristic but also on the evolution of the economy in the short and long-term periods. Thus, the related impact of capital structure choice on firm performance and market risk exposure was discussed in the last parts. Most of the empirical studies were based on developed and emerging markets. This study contributes to the literature by investigating the drivers of capital structure of companies from the West African Economic and Monetary Union (WAEMU) stock market. In regards to the determinants of financing decisions, the results show evidence that the macroeconomic and institutional environment, as well as certain firm-specific characteristics, are important factors in explaining the choice of a capital structure. In general, firms prefer to choose internal rather than external financing in periods of high inflation, high interest rates, and increased money supply, since these conditions increase the cost of obtaining external financing. When firms have to resort to external financing, they prefer debt to capital. The result shows that the manager's decision follows both the Pecking Order Theory (POT) and the Trade-Off Theory (TOT). As concerning firm performance, the relationship depends on indicators of performance and also debt ratio measures. Most of the time, capital structure is revealed to be negatively related to profitability and that supports the POT theory. The results of this study show a positive relationship between capital structure and market risk of a company in a static and dynamic equilibrium model.