Sınai mülkiyet haklarının hukuki işlemlere konu olması
Legal transactions of industrial property rights
- Tez No: 678834
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sınai mülkiyet haklarının iktisadi hayattaki önemlerinin artmasının bir sonucu olarak ekonomik değerleri de artmıştır. Sınai mülkiyet haklarının ekonomik değerlerinden faydalanılması ihtiyacı bu hakların hukuki işlemlere konu olmasına yol açmıştır. Bu çerçevede sınai mülkiyet hakları devir, lisans, rehin ve haciz gibi hukuki işlemlere konu edilebilir, miras yolu ile intikal edebilir. Bu çalışmada sınai mülkiyet haklarının hukuki işlemlere konu olması 2017 yılında yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu hükümleri çerçevesinde ele alınmıştır. Eski kanuni düzenlemeler ve uluslararası düzenlemeler ile karşılaştırma yapılmış, yeni düzenlemenin olumlu ve olumsuz yanları tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan tespitlerden, doktrindeki görüşlerden, uygulamadaki problemlerden ve mümkün olduğu ölçüde yargı kararlarından yararlanılarak çözüm önerileri getirilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the increasing importance of industrial property rights in economic life, their economic value has also increased. The need to benefit from the economic values of industrial property rights caused these rights to be subject to legal proceedings. In this context, industrial property rights can be subject to legal transactions such as transfer, license, pledge ,seizure and transfer by inheritance In this study, the subject of legal transactions to industrial property rights is discussed within the framework of the provisions of the Industrial Property Law No. 6769, which entered into force in 2017. A comparison with the old legal regulations and international regulations has been made, and the positive and negative aspects of the new regulation have been tried to be determined. It has been tried to find solutions by making use of the findings, doctrinal opinions, practical problems and judicial decisions as much as possible.